IV.7.13. Bizalmi dőlés

Pedagógiai cél: ismerkedés, csapatmunka fejlesztése, egyéni és csoport kompetenciák fejlesztése

Résztvevők száma: 10-25 fő

Résztvevők életkora: 10 - felső korhatár nincs

Játékidő: 15-20 perc

Helyigény: terem (pl. tornaterem, vagy aula)

Játék menete:

Kérjük meg a csoporttagokat, hogy alkossanak párokat, mégpedig úgy, hogy magasságban és testsúlyban közel azonos méretűek legyenek párban. A pár egyik tagja (nevezzük Dőlőnek) hátrafelé dől, miközben a társa (nevezzük Biztosítónak) hátulról támogatja. A Biztosító a Dőlő mögött áll, a Dőlő hátrafelé dől, vagy a későbbiekben esik, és megtapasztalja, hogy biztonsággal elkapják. Ez a gyakorlat jó alkalmat biztosít az esés és az elkapás technikájának megtanítására. A gyakorlatot fokozatosan építjük fel: kezdje egészen rövid dőlésekkel, majd a Dőlő és a Biztosító közötti távolságot növelve jusson el a nagyobb esésekhez. Azután természetesen szerepcsere következik. A gyakorlat megkezdése előtt fontos ismertetni az alábbi szabályokat: A Dőlő a következő pozíciót veszi fel: egyenes testtel áll, lábait összezárja, két karját mellkasa előtt keresztbe teszi, tenyereit ellentétes vállára helyezi, fenekét összeszorítja, és a dőlés alatt végig mereven tartja a testét és a derekát, hogy elkerülje az összecsuklást. A Biztosítónak megtanítjuk a „biztosítást". Az egyik lába a másik előtt van, támadóállásban áll, térdeit kissé behajlítja, karjait nyitott tenyérrel maga elé tartja. Az egyik tenyere kb. fejmagasságban van, a másik alatta kb. a hát magasságában, ügyeljen arra, hogy a Biztosító a kezével ne takarja el a saját szemét, mert így nem látja a Dőlőt; Világos párbeszédet alakítunk ki a Dőlő és a Biztosító között úgy, mint a sziklamászóknál, ezt a párbeszédet minden dőlés alatt kötelesek elmondani a párok: Dőlő: „Készen állok a dőlésre. Készen állsz, hogy elkapj?" Biztosító: „Készen állok, hogy elkapjalak. Dőlhetsz." Dőlő: „Dőlök." Biztosító: „Rendben.".

Variációk:

  1. A párok állhatnak háttal egymásnak és mindketten rádőlnek egymásra, hogy meg tudják tartani egymást. Itt nem kell esniük, de megtapasztalhatják a másikra való támaszkodás nyújtotta kényelem, támogatás és biztonság érzését. Hogyha egyensúlyban van a pár, és képesek az együttműködésre, akkor az álló helyzetből, folyamatosan egymásra támaszkodva, akár le is ülhetnek. Sokan arra is képesek lesznek, hogy így, egymás hátának támaszkodva fel is álljanak. Segítheti ezt a variációt, hogyha a párok összekulcsolják a karjaikat.
  2. Bizalmi esés: a dőlő játékos a csoport által alkotott kör közepén áll és csukott szemmel eldől valamelyik irányba tetszőlegesen, majd a társak egymáshoz döntik.
  3. Bizalmi esés: mikor a csoport egyik tagját felemelik magastartásba a csapat tagjai, és egy adott jelre elengedik, majd a földre érkezés előtt elkapják.
  4. Mikor a csapat egyik tagja maximum 1,5-2 méter magas emelvényről háttal ledől a csoport többi tagja, pedig földön állva várják és elkapják a földre esés előtt.