I.2.1. A kultúra, mozgáskultúra, egészségkultúra - rekreáció

Dolgozatunk anyagát az egészség, annak megtartási törekvése irányából építjük fel, és bontjuk ki a lehetséges megoldásokat. Célunkként tűztük ki, hogy rávilágítsunk a mozgás és az egészség, - mint kulturális értékek együttes megjelenésére, a mozgásos életmód szerepére, jelentőségére az egészség és munkavégző képesség megőrzése, fejlesztése szempontjából. Tesszük ezt abból a megfontolásból, mert ezzel nem mást, mint a rekreáció-, mozgásos rekreáció szerepét mutassuk be a prevenciótól a rehabilitációig meghúzható lehetőségi körökig.

Első mozzanatként a fogalmai tisztázásokra törekszünk, majd a tartalmi összefüggéseken, gyakorlati példákon keresztül világítunk rá a kapcsolatokra. Így kerültek a figyelmünk előterébe: kultúra, - kulturálatlan; mozgás, - mozgáskultúra; egészség és az egészségkultúra fogalmai.

            A kultúra fogalmi meghatározása:

  1. Az emberiség által létrehozott anyagi és szellemi értékek összessége.
  2. A művelődésnek valamely területe, ill. valamely korszakban, valamely népnél való megnyilvánulása.
  3. Műveltség (-i színvonal)
  4. Valakinek a művelt volta, műveltsége.
  5. Valaminek a kultúrált volta. A viselkedés kultúrája

A kulturáltság fogalmi ismerete mellet nem kerülhető el az ellentéte, a kultúra hiányában szenvedő, az-az a kulturálatlan - műveletlen, faragatlan, megnevezése sem. (Magyar, LAROUSSE, 1992)

Míg a mozgáskultúra: a szép mozgás, kultúrált mozgást és annak az elsajátítását jelenti,

- a mozgásában műveletlen, kulturálatlan személyt, - ügyetlennek, sutának minősítjük.

Később látni fogjuk, hogy nem csupán ezt a negatív jelzőt, tulajdonságot jelenti a mozgáshiányos, mozgásműveltség alapjaival nem rendelkezők esetében, - annál sokkal többet, rosszabbat! - a betegséget, munkaképtelenséget, és sok eseten a korai halált!

Az egészség: Az életműködés zavartalansága, a szervezet, ill. a szervei betegség nélküli állapota. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) meghatározása szerint a teljes testi, szellemi és szociális jólét állapota, nem csupán a betegség, ill. a testi nyomorúság, hiánya. Alapvető emberi, ill. természeti érték; a testi, szellemi és lelki működések egyensúlyának következtében áll fenn. Előbbiek feltétele személyek kapcsolatának harmóniája (társadalmi, szociális feltétel) él a természeti környezettel való kapcsolat harmóniája (ökológiai feltétel).

Az egészségkultúra az egészség megőrzésére, helyreállítására és fejlesztésére irányuló közösségi cél- és eszközrendszer, a hozzá kapcsolódó egyéni és közösségi magatartással együtt. Ezért az egészség közös felelősség, amelyre a társadalomnak neveléssel és jó példával kell felkészíteni a fiatal nemzedékeket.