I.2.4. A rekreáció szerepe, jelentősége a kultúránkban:

A rekreáció, - szociológiai szempontból - a munkavégző képesség helyreállítását, újrateremtését jelenti. Mindezek értelmében a rekreációt az életminőség tanának is nevezik.(Kovács, 2007

Két megközelítés van, az egyik szerint megkülönböztethetünk pihenést és kreatív szabadidőtöltést. Pihenésen belül is két csoport létezik: a passzív pihenés és az aktív pihenés. A passzív pihenés az alvást és a relaxációt jelenti, míg az aktív pihenés a moziba és színházba járást, koncertlátogatást, a tv nézést és az olvasást. A kreatív szabadidőtöltésbe tartozik a tanulás, a művészi tevékenységek, a barkácsolás, kertészkedés.

Egy másik felosztás szerint szellemi és fizikai, - sportrekreációt különböztethetünk meg. Fizikai, vagy mozgásos rekreáción belül beszélhetünk horgászásról, napozásról, strandolásról, túrázásról, városnézésről, stb.. A sportrekreációt a fitnesztermi edzések, zenés aerobik, kocogás, síelés jelentik, tehát azok a tevékenységek melyek a szív -, keringési -, hormon, izom és csontrendszert is igénybe veszik. Az ismert egészségügyi adatok az (1. sz. táblázat és a 2. számú grafikon) alapján is, a rossz szabadidő eltöltési kultúrával, - az inaktív életmód, a szabadidő eltöltés, a tévézés, számítógépezés (játék)- vannak összefüggésben.

3. ábra: A rekreáció területei (saját szerkesztés)

A turizmus része tud lenni minkét rekreációs területnek, de jellemzően önállóan is képviseli ezt a szemléletet, önálló iparággént szolgálja a lakosságot és a gazdaság szereplőit.

A rekreáció egy sajátos szelete a sportturizmus, mely az egyén számára a lakóhely időleges elhagyását jelenti azzal a céllal, hogy egyrészt sport-rekreációs tevékenységet végezzen, vagy versenyezzen, másrészt alapfokú vagy magas szintű versenyeket, mérkőzéseket nézzen, illetve sportlátványosságokat, múzeumokat vagy stadionokat látogasson (Gibson, 1998).

Megkülönböztetünk tudatos sportturistákat és olyanokat, akiknek a sportolás vagy sportesemény látogatása csak mellékes tevékenység az utazás ideje alatt (Gammon - Robinson, 1997).

A sportturizmus elemei:

1. Fitness turizmus

2. Sportágtanulás turizmus (tenisz, - sí tanfolyam)

3. Az egészségturizmus

  • Gyógyturizmus
  • Termál turizmus
  • Wellness turizmus

Bővebben: Gáldi (2011) A rekreáció elmélete és gyakorlata,