IV.11.6. A vázizomzat vérkeringése

A vázizomzatban nagyon fejlett mikrocirkulációs rendszer működik. Az izomerekre közepes mértékű bazális és nyugalmi vazokonstriktor tónus jellemző. A nyugalmi tónus csökkenése hozza létre a vazodilatációt, ami perifériás ellenállás csökkenést, ezáltal vérnyomás csökkenést eredményez.

A vázizomzat ereihez kérgi eredetű szimpatikus kolinerg rostok futnak. Ezek ingerülete váltja ki a munkavégzést megelőző vazodilatációt, amelyet a szimpatikus konstriktor tónus csökkenése és vazodilatáció követ.

Ritmikus izomösszehúzódás kapcsán az izomerek átáramlása is ritmikusan változik. Az átáramló vérmennyiség összességében fokozódik, de a kontrakció során az artériás átáramlás feltételei csökkennek.

A vázizomzat erei adrenerg vazokonstriktor és kolinerg vazodilatátor beidegzést kapnak.A vazokonstrikció az α-receptorok aktiválódásának következménye. Az α receptorokat a noradrenalin aktiválja. A vázizomzat erei β receptorokat is tartalmaznak, amelyek az idegvégződésekből, ill. a mellékvesevelőből felszabaduló adrenalin hatására aktiválódnak, ennek következménye pedig vazodilatáció lesz.

A kolinerg rostok a fizikai munkavégzésre való felkészítésben játszanak szerepet.

Vazodilatációt kiváltó humorális tényezők:

  • metabolitok (pl. tejsav, adenozin, stb.)
  • hipoxia
  • hiperkapnia
  • acidózis