Alapvető célunk az volt, hogy az interszektoralitás és multidiszciplinaritás szempontjait figyelembe véve olyan képzést indítsunk, mely egyszerre képes egészségfejlesztő és mentálhigiénés ismereteket nyújtani különböző előképzettségű diplomások számára. A képzés fontos feladata, hogy a résztvevők - pedagógusok, óvónők, védőnők, menedzserek, népművelők, lelkészek, orvosok, jogászok, rendőrök, katonatisztek, stb. - közös nyelvet alakítsanak ki. A képzés elsősorban nem önálló szakma létrehozását szolgálja, hanem olyan ismereteket, képességeket, szemléletet közvetít, melyeket a legkülönfélébb szakterületeken dolgozók saját eredeti képzettségükbe és ezáltal munkájukba integrálva nagy társadalmi haszonnal alkalmazhatnak. A szakon végzett hallgatók ismerik az egészségtudományok alapvető modelljeit, az egészségfejlesztés elméleteit és módszertanát a különböző életkorú és társadalmi helyzetű csoportokra alkalmazva. Medicinális, népegészségtani, család-és életmódszociológiai ismereteik révén komplexen látják az egészséggel kapcsolatos kérdéseket. Fejlődéslélektani, személyiséglélektani és szociálpszichológiai ismereteik segítik a személyiség jobb megismerését és megalapozzák a szakszerű beavatkozási lehetőségeket. A képesítési követelmény alapján, a képzés során elsajátítandó kompetenciák a következők:
Az oklevél megszerzése után a hallgatók jó eséllyel indulnak a munkaerőpiacon, elsősorban az óvodákban, általános iskolákban, középiskolákban, nevelési tanácsadókban, családsegítő központokban, pedagógiai szakszolgálatokban, közoktatásban részt vállaló egyházi intézményekben, egészségügyi intézményekben. Ezt biztosítja, hogy a képzés célja olyan szakemberek képzése, akik elméleti, módszertani és gyakorlati tudásuk birtokában készek és képesek promóciós és prevenciós munka folytatására a mentálhigiéné és egészségfejlesztés területén.
A képzést bemutató rövid tájékoztató videó megtekinthető itt.
A képzés tartalmának kialakításakor azt a szempontot tartottuk szem előtt, hogy itt elsősorban az egészséggel kapcsolatos társadalmi, lélektani és szomatikus ismereteket közvetítsük. A medicinális ismereteken belül a fő hangsúly azokra a területekre esik, amelyek ismerete szükséges ahhoz, hogy az egészségfejlesztés mellett a primer prevenció, valamint a rehabilitáció folyamatába tudjon bekapcsolódni a jelölt. Az egyes oktatott diszciplínákat a következő blokkokba csoportosítottuk:
A tantárgycsoport az egészségfejlesztés szempontjából releváns medicinális, szociológiai és pszichológiai ismereteket és módszereket közvetítő, alapozó kurzusokat tartalmaz. A modul olyan – elméleti ismereteket és gyakorlati módszereket közvetítő – tárgyakat fog egybe, amelyek a különböző életkorú, társadalmi helyzetű és egészségi állapotú célcsoportokkal a holisztikus egészségfogalomnak megfelelő egészségfejlesztő és prevenciós tevékenység végzését alapozza meg.
Képzésünkben a résztvevők saját élmény szintű személyiségfejlesztésben, kommunikációs és konfliktuskezelési tréningeken, valamint többféle tanácsadási feladattípusra felkészítő csoportmunkában is részt vesznek.
A modul a mentálhigiénés tevékenységet megalapozó pszichológiai ismeretek (fejlődéslélektan, személyiséglélektan, szociálpszichológia) mellett az egészségpszichológia, a mentálhigiéné és a közösségi mentálhigiéné alapvető témaköreit tárgyaló kurzusokat tartalmaz.
A résztvevők a gyakorlatok keretében lehetőséget kapnak arra, hogy az egészségfejlesztés, mentálhigiéné legkülönbözőbb színtereit megismerjék, és a későbbiek folyamán ezekben illetve ezekkel egészségfejlesztő, mentálhigiénés projekteket dolgozzanak ki és valósítsanak meg. Ennek keretében lehetőségük nyílik arra is, hogy egy alkalommal egy komplex egészségfejlesztő projektben vegyenek részt.
A gyakorlóhelyeket az intézmények szektor szerinti megoszlásában csoportosítottuk:
A résztvevők számára gyakorlóhelyek kiválasztásánál figyelembe vesszük, hogy lehetőleg más jellegű intézményt ismerjenek meg, mint amilyenben dolgoznak. A terepgyakorlat feldolgozása pedig lehetővé teszi, hogy mindenki minden gyakorlóhelyre “eljusson”.
A képzés részletes tanterve megtekinthető itt.
Az egészségfejlesztő mentálhigiéné szakirányú továbbképzést tanúsító oklevél a végzetteket a következőkre képesíti és jogosítja fel.
Az alapdiplomának megfelelő területen egészségfejlesztő, egészségnevelő, mentálhigiénés tevékenységet, formális és informális oktatást, nevelést, tanácsadást, klubmozgalmat, csoportos és egyéni foglalkozást vezessen. A program nagy súlyt fektet arra, hogy személyiség- és készségfejlesztő gyakorlatok segítségével a hallgató felkészítse önmagát, személyiségét a rá váró - pszichés megterhelést is jelentő - feladatokra. Alapvető pszichoterápiás technikák megismerésével alkalmassá válik arra, hogy a rászorulókat motiválni tudja a legkülönfélébb pszichoterápiás technikák /zeneterápia, művészetterápia, mozgásterápia, stb. irányába. A zene, mozgás és képzőművészeti készségfejlesztő gyakorlatok birtokában önállóan is tud ilyen jellegű klubfoglalkozásokat vezetni.
A szakalapítási dokumentum száma: OH FHF/277 3/2009. (Egészségfejlesztő mentálhigiéné szakirányú továbbképzési szak).
A felvételi követelmény: bármely képzési területen legalább alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett oklevél.
Szemeszterenként 3-4 hétvégén (péntek délután, szombat délelőtt és délután), blokkosított formában történik a képzés. A foglalkozások az ismeretközvetítést, a hagyományos előadást és az egyes témák feldolgozását, tehát a problémafeltáró, elemző és megoldó technikát is magukba foglalják.
3 szemeszter
160 000 Ft \ félév
Szakirányú végzettséget bizonyító oklevelet kaphat, aki:
Szakalapítási dokumentum száma: |
OH FHF/277-3/2009 |
---|---|
Jelentkezési határidő: | 2024. augusztus 22. |
A képzés indul: | 2024. szeptember |
Hallgatói irányszám: | 5<30 fő |
A jelentkezés módja: | A képzésre jelentkezni elektronikus formában lehet az alábbi
módon:
|
A felvételi eljárással kapcsolatos teendők: |
FIGYELEM! A felvételi eljárás keretében felvételi portfolió benyújtása szükséges. A felvételi portfólió elkészítéséhez szükséges űrlap elérhető itt: felvételi portfólió űrlap. A felvételi portfóliót az egeszsegfejlesztes.jgypk@szte.hu e-mail címre kell küldeni. Benyújtási határidő: 2024. augusztus 22. |
Beiratkozás, és a képzés első konzultációs napja: | Kialakítás alatt, ezért későbbi időpontban kerül
közzétételre. |
Érdeklődni lehet: | Tel. / fax: 06 62/ 544-737; E-mail: egeszsegfejlesztes.jgypk@szte.hu |