VRML

"Virtual Reality Modeling Language"

Egyre többet mond ez a néhány szó az internet felhasználóinak. Ezt a VEB oldalt tekintse az olvasó egy olyan csomópontnak, ahonnan elindulhat néhány olyan irányba, amely elõsegítheti a tájékozódást a VRML világában.

Elsõként - nem kevés részlehajlással - javasoljuk a saját lapjaink felkeresését:

Aki most szeretne megismerkedni a VRML nyelvvel, keresse fel ezt a helyet:

http://www.jgytf.u-szeged.hu/tanszek/matematika/vrml/alap/alapok.htm

Aki szívesen foglalkozna VRML nyelven megjeleníthetõ alakzatok elõállításával, kattintson ide:

http://www.jgytf.u-szeged.hu/tanszek/matematika/vrml/szerk/editor.htm

Az a kedves látogatónk, aki inkább egy VRML tárlaton szeretne látogató lenni, induljon el ezen az úton:

http://www.jgytf.u-szeged.hu/tanszek/matematika/vrml/tarlat/bemutat.htm


A vrml (1.0) nyelv kissé alaposabb megismerését szolgáló munkáink:

A kamera, aki elötte, és ami mögötte van
A (perspektív, ill. axonometrikus) ábrázolás jellegzetességei, a kamera beállítási lehetõségei a VRML nyelvben.

Geometriai transzformációk és alkalmazási lehetõségeik aVRML-ben
Azt igyekszünk megmutatni (példákon keresztül), hogy miként lehet a kamera és az ábrázolt alakzat egymáshoz viszonyított helyzetét pontosan beállítani.


A Live3D és a COSMO Player
VRML megjelenítõk összehasonlító vizsgálata.


VRML a gyakorlatban

Ezekben a munkáinkban nem a nyelv bemutatása a célunk, hanem annak néhány egyszerûbb, vagy érdekesebb alkalmazása. Így itt csak ritkán térünk ki a VRML fájlok elõállításával kapcsolatos kérdésekre.



M. C. Escher születésének századik évfordulóján, 1998-ban  ezzel a kis összeállítással emlékeztünk meg  századunk egyik legjelentõsebb grafikusáról.

Egy kis origami

Ha meg szeretnénk tanulni, hogy miként lehet egy alakzatot elõállítani papírhajtogatással, legkönnyebb dolgunk akkor van, ha a "mester" és a "tanítvány" együtt végzi ugyanazokat a mozdulatokat. Ha erre nincs mód, segíthet a leírás és a jó rajz. Itt most egy közbülsõ esettel találkozhatunk, a leírás melletti rajzok mozgathatók. Reméljük, ez valamivel több segítséget jelent, mint pusztán a rajz.


Egy kis topológia

Bonyolultabb felületekrõl készített VRML fájlok elõállítását minden esetben valamilyen segédprogramra kell bíznunk. A MAPLE V matematikai program 5. verziója már képes az általa elõállított alakzatokról VRML fájlokat készíteni. Erre látunk itt most néhány példát. Olyanokat, amelyek matematikai szempontból is érdekesek lehetnek.


Térbeli puzzle készletek

Az érdekes, logikai készséget , térszemléletet - alkalmasint kézügyességet - igénylõ feladatokat kedvelõ látogatóink figyelmébe ajánljuk ezt az oldalt, ahol a VRML alkalmazásaként bemutatunk néhány  térbeli összerakós  logikai játékot.
A bemutatott VRML jelenetek forrásprogramjainak az elemzése hasznos lehet  a VRML lehetõségeinek minél alaposabb megismerése szempontjából is.


Egy kis mûhely-munka

A VRML világával ismerkedõ látogatóink - épp úgy, mint a legtöbb WEB-lapon - csak a kész "termékkel" találkoznak, a VRML fájlok készítõi - szerénységbõl, vagy  szakmai meggondolásokból - nem szívesen teszik közzé, hogy miként jutottak a bemutatott eredményre.
Érdeklõdõbb olvasóink,viszont joggal érdeklõdnek a "mûhely-munka" részletei iránt, azt remélve (joggal), hogy hátha elleshetnek ott egy két fogást, ötletet, amit maguk is fel tudnának használni.

Nos, itt a lehetõség, pillantsanak be egy "mûhelybe".
Ígérjük, erdekes dolgokkal fognak találkozni.
 


Aki szívesen részt venne a mi alapozónknál átfogóbb VRML tanfolyamon, vagy az általunk csak periférikusan említett VRML 2.0 világával szeretnének megismerkedni, keressék fel ezt a helyet:

http://www.szentes.hu/vrml/

Felhívjuk még látogatóink figyelmét egy magyar "csomópont"-ra, ahonnan jó kitekintés nyílik a világ VRML-lel foglalkozó VEB lapjaira:

http://vrml.c3.hu/



Bocsássa meg kedves látogatónk, hogy egyelõre nem soroltunk itt fel több (magyar) VRML -el foglalkozó helyet. Igyekszünk folyamatosan bõvíteni a választékot. Bár az internet gyakorlottabb szörfözõi bizonyára tõlünk függetlenül is felkeresik az érdeklõdésüknek megfelelõ VRML lapot. Szívesen vennénk, ha ilyenekre a mi figyelmünket is felhívnák, ezzel várhatóan bõvülne a mi listánk is. Bár - mivel minden (fontos) helyet úgy sem tudnánk felsorolni - engedtessék meg, hogy csak a mi ízlésünknek (is) megfelelõ oldalakra hívjuk fel a figyelmüket.


Kérjük, írja meg észrevételeit:      szilassi@jgytf.u-szeged.hu
 

 

 

Szilassi Lajos
Vissza a Szegedi Tudományegyetem
Juhász Gyula Tanárképzõ Fõiskolai Kara
Matematikai Tanszék ének címlapjára.