Bodor Gábor

Interjú Bodor Gáborral, egykori válogatott sportolóval és utánpótlás karate edzővel

Mikor ismerkedtél meg a karatéval?

 A karatéval 5 éves koromban sikerült megismerkednem, nagybátyám Hamza Zsolt Sensei klubjában. 
Kötődésem ehhez a sporthoz, elég gyorsan kialakult, de érdeklődésemet fenntartottam egyéb sportok iránt is, melyeket hosszabb-rövidebb ideig űztem, mint például atlétika, röplabda, futball, kosárlabda és kick-boksz. Kilenc éves koromban döntöttem el az ikertestvéremmel együtt, hogy jobban el kell mélyülnünk a karatéban, mert az iskolában a  felsősök rendszerint bántalmaztak minket származásunk miatt.

Milyen karate stílusokat különböztetünk meg?

Kevesen tudják, de a karate sportágban is számos karate stílus alakult ki az évek folyamán az 5 alap stílusból (Shotokan, Goju-ryu, Shito-ryu, Wado-ryu, Kyokushin karate). Minden stílusban megtalálható a tradicionális és a verseny karate. Ezek közül a legnagyobb különbséggel a legkésőbb kialakult, tehát a legfiatalabb karate stílus a Kyokushin karatet lehet megemlíteni, amelynél a versenyeken full kontakt karatéról beszélünk, tehát eltér a többitől, hiszen a másik 4 stílusnál megrendezett versenyeken semi kontaktról beszélhetünk.

Szintén kevesen tudják, mint sok más sportág esetében, a karatéban is több világszervezet égisze alatt lehet versenyezni. Ezek közül a két legismertebb a WKF (World Karate Federation) , amelyet az olimpiai játékok közé is felvettek. Illetve a WUKF (World Union of Karate-Do Federations) , amely hasonló védőeszközöket alkalmaz, de más szabályok és pontrendszer működik.

Mikor kezdted el a versenyzést?

1998 –ban kezdtem el versenyezni 9-10 évesen, ekkor még házi és megyei versenyeken. 1998-2011-ig a WUKF világszervezethez tartozó stílusszervezetek által szervezett karate versenyeken vettem részt. Ebben az időben Csongrád megyében nem volt lehetőség közelebbről megismerkedni a WKF karatéval.

Végül 2011-ben ismertem fel, hogy amit eddig elértem eredmények a WUKF karatéban , mind eltörpülnek a WKF által szervezett versenyek mellett, hiszen az a szakmai háttér és lehetőség nem volt meg, amire szükségem volt.

2012 év elején Ruzsinszki György volt válogatott edző megkeresett, hogy Szarvas város mellett szeretne Szegeden is klubbot nyitni. Felkértem Gyuri senseit, hogy készítsen fel a WKF Magyar Karate Bajnokságra, amely hazánk egyik legrangosabb versenyének számít, hiszen itt dőlnek el a Magyar bajnoki címek. 1 évig készültem a versenyre, amely meghozta gyümölcsét, hiszen a Tisza Volán SC karate szakosztályába leigazoltak és 2013-ban +84kg-ban I. helyezést értem el.

Bekerülhettem a válogatottba.

Életem egyik legmeghatározóbb élményeivel gazdagodhattam, hiszen pont ebben az évben hazai rendezésű volt az EB, és hazai közönség előtt léphetett mindenki tatamira. Itt tapasztaltam meg azt, hogy 2-3 hetes felkészítő edzőtábor előzi meg a versenyen való részvételt, Dr. Vura Márta sportpszichológus foglalkozott a magyar válogatottal felkészülés során, olyan válogatott sportolókkal, edzőkkel készülhettem ez idő alatt, akik addig példaképeim voltak a versenyzésben eltöltött idejük és eredményeik miatt, többek között S. Kovács Ádám , aki a hazánk egyik legeredményesebb versenyzője.

Hogyan tudtad összeegyeztetni az iskolát és a sportot?

Versenyzői pályafutásomra egyaránt jellemző volt, hogy nap 2-3 edzés volt edzőtábor időszakban, illetve heti 4-7 edzés átlagban. Nem mindig volt egyszerű összehangolnom a tanulmányaimmal a sportot, hiszen arról szóltak a minden napjaim, hogy iskola után éppen hazaértem , ettem pár falatot és rohantam edzésre, este mikor hazaértem, többnyire akkor tanultam. Általános iskola 5. osztályig voltam jó tanuló, ezt követően sajnos inkább a közepes átlaggal rendelkeztem és ezt tartottam a középiskolában is. 2007-től az edzéseim mellett elkezdtem edzéseket tartani, nyitottam egy klubbot, így már a felkészüléseim mellett a megszerzett tudásom igyekeztem átadni az utánpótlásnak. Érettségit követően egy OKJ-s sportedzőit végeztem.

Többször eldöntöttem, hogy elkezdem az egyetemet, de valahogy a munkám és a sorozatos térdsérüléseimnek köszönhetően, félbehagytam. 2018-ban jelentkeztem újra a Testnevelési Egyetemre, ahol idén tudtam elkezdeni tanulmányaim, pedig most sokkal terheltebb vagyok, mind 5-6 évvel ezelőtt. Hetente több , mint 10 órát tanítok , főállás mellett és egyetem mellett.

Melyik a legemlékezetesebb versenyed és miért?

Több emlékezetes versenyem van, talán kiemelnék mind a két világszervezetnél elért eredmény közül egyet, a WUKF világszervezetnél a 2008-as világbajnokságot, amely Olaszországban volt Jesoloban. Összesen 6 küzdelmem volt és a döntőben Fehérorosz ellenfelemmel szemben maradtam alul, így 2. helyezést értem el küzdelemben. WKF szabályrendszerben a 2013-as Magyar Bajnokság megnyerése és a válogatottba bekerülés volt a legemlékezetesebb számomra.

Milyen versenyeken vettél részt, milyen eredménnyel?

2006.márc. IWKU Európa Bajnokság /Szeged/
2006.márc. IWKU Európa Bajnokság /Szeged/
2006.márc. IWKU Európa Bajnokság /Szeged/ 
2006.okt.20-22. WUKO Világ Bajnokság /Románia/
2007.dec. IWKU Nemzetközi Bajnokság /Ausztria/
2007.dec. IWKU Nemzetközi Bajnokság /Ausztria/
2008.ápr.5. IWKU Európa Bajnokság /Bp./
2008.ápr.5. IWKU Európa Bajnokság /Bp./
2008.ápr.5. IWKU Európa Bajnokság /Bp./
2008.ápr.5. IWKU Európa Bajnokság /Bp./
2008.11.17-19. WUKF Világbajnokság /Olaszország, Jesolo./
2008.11.17-19. WUKF Világbajnokság /Olaszország, Jesolo./
2010. Magyar Honvédség Közelharc Kézitusa Bajnokság
2011. 12. 10. WUKF Advent Kupa Nemzetközi Bajnokság /Szeged/
2012. 02. 18. WKF Nemzetközi Karate verseny /Sombor, Szerbia/
2012. 10. 27. WKF Nemzetközi Karate verseny /Ada, Szerbia/
2013. 02. 16. WKF Nemzetközi Karate verseny /Sombor, Szerbia/
2013. 02. 23. WKF Tatami Team Nemzetközi Karate verseny /Budapest/
2013. 03. 24. WKF Magyar Karate Bajnokság 
2014. 02. 15. WKF Nemzetközi Karate verseny /Sombor, Szerbia/
2014. 03. 22-23. WKF Magyar Karate Bajnokság
Kata 1.
Kumite 1.
Csapat Kata 1.
Csapat Kata 1.
Kata 1.
Kumite 1.
Kata 1.
Kumite 2.
Csapat Kata 2.
Csapat Kumite 3
Kata 3.
Kumite 2.
Kumite 1.
Kumite 1.
Kumite 1.
Kumite 1.
Kumite 3.
Kumite 3.

Kumite 1.
Kumite 3. Csapat kumite 1

Milyen szakmai elismerésekben részesültél?

  1. WKF Magyar Karate Bajnoki cím
  2. 3. dan diploma megszerzése
  3. év sportolója díj
  4. Karate világbajnokság II. hely, III. hely
  5. Karate világbajnokság I. hely

Melyik elismerésre vagy a legbüszkébb?

Tanítványaim sikeres versenyszereplése utáni más sportegyesületek edzőinek gratulációja.

2008-ban a Magyarországi Wado-ryu Karate Szövetség-nél az év sportolója díj

2013-ban a WKF Karate Magyar Bajnokság- I. hely Bajnoki cím, válogatottba kvalifikáció sikeressége.

Miért ezt a sportágat választottad?

A nagybátyám bíztatására kezdtem, aki már több mint 30 éve karatézik, valamint szerettem volna megvédeni magam. Itt éreztem teljes egésznek magam testben és lélekben egyaránt.

Mi a tanácsod annak aki jó edző szeretne lenni?

Az eredményorientáltság mellett, főként a fejlődésre és a sportág megszerettetésére kellene fektetni igazán a hangsúlyt, valamint bemutatni, hogy mit ad az adott sportág a tanítványok számára.

Mennyi idősen lehet ezt a sportágat elkezdeni és mennyi idősen lehet ezt még végezni?

Mi 4 éves kortól kezdjük az oktatást, de itt még csak a reflexek fejlesztésére és a technikák készségszintű ismeretére fektetjük a hangsúlyt. A sportágat addig lehet űzni, ameddig az egészségi állapotunk engedi.

Milyen módszereket használsz motiválásra?  

 

Motivációs beszédeket tartok, csapatépítő trainingeket. Versenyzésre, edzőtáborokba és övvizsgák letételére bíztatom őket, hogy próbálják felmérni a tudásszintűket. Lehetőségekhez mérten találkozhatnak a felnőtt válogatottal, valamint Japán illetve nagymesterekkel.

Van-e az edzők között példaképed:

Magyarok: Nagy Ákos, Ruzsinszki György, Hamza Zsolt

Japán mesterek közül: Tatsuya Naka, Nukina Nobuyuki

Versenyzők közül: Rafael Agayev, Biamonti, Junior Lefevre

Kinek ajánlod ezt a sportot?

Mindenkinek ajánlom, aki szeretne a tradicionális karate mellett megismerkedni a karate sport oldalával is. Illetve mindazoknak, akik szeretnék alapszinten elsajátítani olyan technikákat, amelyekkel az életben megállják a helyüket egy veszély vagy támadás esetén.

Mikor alakult az egyesületed?

Egyesületünk 2007 decemberében kezdte meg a munkát Szeged-Kiskundorozsmán a Jerney János Általános Iskolában az irányításom alatt.

A karatékák létszámának növekedésével 2010-ben a kis klub egyesületté nőtte ki magát, hiszen a szegedi Arany János Általános Iskolában is megnyitotta kapuit és a vezetésemmel megalakult a Bodor Karate és Rekreációs Közhasznú Sportegyesület.

Egyesületünk növendékei megismerkedhettek az évek alatt több karate stílussal is (formagyakorlatok, katak segítségével), hiszen több stílusban is mesteri fokozattal rendelkezem. A tradicionális karate tanulás mellett főként a verseny karatéval foglalkozunk, amelyet a WKF szabályrendszerben végzünk, valamint felnőtt edzéseinken lehetőség van önvédelmi ismeretek elsajátítására is.

2017 évtől a Wado-kai stílust oktatom a csapatomban, azért mert ez a stílus áll hozzám a legközelebb.

Egyesületünk szinte az összes szegedi középiskolával együttműködési megállapodást kötött a kötelező 50 óra közösségi szolgálatról, miszerint nálunk is elvégezhetik a hallgatók.

2018-ban tagfelvételt kaptunk a Honvédelmi Sportszövetség küzdősport és rekreáció tagozatába is, ahol a soron következő taggyűlésen, országos küldötté választottak a küzdősport tagozaton belül.

  1. novemberében az egyesületünk céljául tűzte ki, hogy igyekszik a Szeged városához közeli településeken is lehetőséget nyújtani a sportág gyakorlására, így Bakson nyitottuk meg első külterületi klubbunkat. A településen főként hátrányos helyzetű fiatalokat igyekszünk felzárkóztatni a sporton keresztül, fő cél a magatartásuk és a tanulmányaik fejlesztése. 2019. november 09-én központi helyre orientálódott csapatunk és Szegeden a Cserzy Mihály utca 30/ b ingatlanban közel 200 m2 –en béreltünk edzéseinkhez helyet. Az edzőterem kialakítása az egész csapatnak az összefogásának és a CE Glass Zrt.-nek köszönhetően valósult meg.

A megvalósításnak köszönhetően 2020. januárjától WKF sportkarate kurzus órákat tudtunk indítani az SZTE hozzájárulásával és támogatásával, amely a kezdeti sikereknek köszönhetően a következő szemeszterben is felvehető volt a hallgatók számára. Terveim között szerepel a vidéki klubbunk erősödése, versenyzők kiválogatása. Környező településen hasonló sikerek elérése, klub megnyitása.

Edzőtermünk és szolgáltatásaink folyamatos fejlesztése.

A jelenlegi helyzetben vannak versenyek?

A járványügyi intézkedéseknek köszönhetően a versenyeket elhalasztották a következő évre, évekre. Több egyesület összefogásának köszönhetően Liga versenyek kialakítása van folyamatban, amely egy több fordulós pontgyűjtéseken alapuló versenysorozat, hogy a versenyzőknek lehetőséget tudjunk biztosítani a bizonyításra.

Szeged, 2020. 10. 26.

Készítette: Dobó Andrea

Frissítve:   június 29, 2021

 

jumptotop jumptotop jumptotop jumptotop jumptotop jumptotop