III.1. A játék tartalmi és formai jegyei:

1. A játék célja a győzelem elérése: akár egyéni, akár közösségben folyó játékot vizsgálunk ebből a szempontból mindegyikre jellemző, hogy a játékosok célja a saját fölényük biztosítása: az ellenfél legyőzése.
2. A játék érdek nélküli tevékenység: a gyermek azért játszik, mert tevékenységében megvalósíthatja vágyait, törekvéseit. Kapcsolatba kerülhet a valósággal, átélheti a felnőttek számára vonzó, de a maga realitásában megvalósíthatatlan ténykedéseit.
3. A játék szabad cselekvés: maga választhatja meg: mit, mikor, hogyan játszik. Bármikor elkezdheti, abbahagyhatja, ismételheti játékát.
4. A játék idő-és térbeli határok között folyik:

a, A játék időbeli zártsága azt jelenti, hogy a játékcselekmény mindig pontosan meghatározott rendje van. A játék egy adott pillanatban elkezdődik, a cselekvéstartalmának elemei meghatározott sorrendben követik egymást, majd a cselekménysorozat befejeződik.

b, A játék térbeli elhatároltsága ugyancsak alapvető sajátosság. Minden játék pontosan meghatározott, előre kijelölt, körülhatárolt játéktéren zajlik.

5. A játék egyik legfontosabb sajátossága, hogy mindig pontosan meghatározott és minden résztvevő számára egyformán kötelező szabályok szerint folyik. 
6. A játéktevékenységet érzelmi állapot jellemzi:

Forrása a játéktevékenység és még inkább a sikerélmény.