VIII.4.2. HUNGAROFIT

A Hungarofit tesztrendszer kifejlesztése a Sportkórház Kutató Intézetével együttműködve, sportpályán és laboratóriumban elvégzett vizsgálatok, mérések alapján történt, kifejezetten a fittség szempontjából elsődlegesnek tekinthető faktorok műszerek nélküli megbízható mérésére. Amikor a fejlesztők a két vizsgálati helyen elért, különféle vizsgálati módszerrel mért és értékelt teljesítmény alapján ugyanazt a rangsort kapták, kimondhatták, hogy a mérési rendszer alkalmas a pillanatnyi teljesítmény élettani paraméterek műszerek nélküli mérésére, becslésére.

A Hungarofit mérési rendszer a következő teszteket tartalmazza:

  • Cooper-teszt: 12 futás/kocogás vagy úszás (indokolt esetben 6 perc futás/kocogás); vagy alternatív lehetőségként: 2000méter vagy 1mérföld (1609méter) síkfutás
  • Helyből távolugrás, páros lábbal (m)
  • Lökés egy kézzel dobóterpeszből az ügyesebb kézzel, tömött labdával (m)
  • Mellsőfekvőtámaszban karhajlítás- és nyújtás folyamatosan, kifáradásig (db)
  • Tömött labdavetés (dobás) két kézzel, a fej főlőtt hátra (m)
  • Hasonfekvésből törzsemelés és - leengedés folyamatosan, kifáradásig (db)
  • Hanyattfekvésből felülés és visszaereszkedés, folyamatosan, kifáradásig (db)


A Hungarofit motorikus próbarendszert kidolgozó dr. F. Mérey Ildikó ezeknek a teszteknek az évenként kétszeri elvégzését már 7 éves kortól ajánlja, azonban lehetőséget kínál arra is, hogy a 7-8 évesek csak egy egyszerűbb, egy állóképességi tesztből és három motorikus próbából álló tesztet végezzenek csak el, és 9 éves kortól is kínál egy egyszerűsített, egy állóképességi tesztet és négy motorikus próbát tartalmazó próbarendszert, amely Mini Hungarofit néven vált ismertté.

A 7-8 évesek számára állóképességi tesztként a Cooper-tesztet vagy az 1 mérföldes futást javasolja, az alsó végtag dinamikus erejének mérésére a helyből távolugrást, a csípőhajlító és a has-izom erő-állóképességének mérésére a hanyattfekvésből felülést, míg a hátizmok erő-állóképességének mérésére a hason-fekvésből törzsemelést.

A Mini Hungarofitben a Hungarofithez hasonlóan a Cooper-tesztnek vagy a 2000 méteres síkfutásnak kell szerepelnie az aerob állóképességet mérő tesztként, és a 7-8 évesek számára is ajánlott tesztek mellett a vállövi- és a karizmok dinamikus erő-állóképességének mérésére még egy karhajlítás- és nyújtás tesztet tartalmaz mellsőfekvőtámaszban.

A Hungarofit motorikus próbarendszeréhez egy pontértékelési rendszer is tartozik, amelynek segítségével az egyes tesztek során nyújtott teljesítményeket táblázatok kategóriákba sorolhatjuk, illetve a teszteken szerzett pontszámokat összesíthetjük. Maximálisan 140 pont érhető el úgy, hogy az aerob állóképesség mérésére alkalmazott motorikus tesztekben elért teljesítmény alapján 77 pont, míg az izomerő, erő-állóképesség mérésére alkalmazott tesztek alapján 63 pont szerezhető. A tanulók eredményeinek értékelését az elért pontszámok és kategóriák alapján módszertani segédanyag segíti, amely szöveges értékelés mellett a tanuló fejlődését szolgáló célokat és feladatokat is megjelöl.