V.2.2 Molekuláris genetika

Az erőgenerálás defektusán keresztül hathatnak egyes sarcomer fehérjéket kódoló génekben (béta myozin nehéz lánc-, troponin T-, alfa tropomyozin, stb. gének) kimutatott mutációk DCM-es családokban (4. táblázat).

Gén

Fehérje

Locus

Funkció

MYH7

béta myozin nehéz lánc

14q11

sarcomer fehérje

TNNT2

troponin T

1q32

sarcomer fehérje

TNNC1

troponin C

3p21

sarcomer fehérje

TNNI3

troponin I

19q13

sarcomer fehérje

ACTC

actin

15q14

sarcomer fehérje

TPM1

alfa-tropomyozin

15q22

sarcomer fehérje

TTN

titin

2q31

sarcomer fehérje

MYBPC

myozin kötő C fehérje

11p11

sarcomer fehérje

MYH6

alfa myozin nehéz lánc

14q11

sarcomer fehérje

4. táblázat. Dilatatív cardiomyopathiát okozó sarcomer gének és főbb jellemzőik.

Fenti gének mutációi hypertrophiás cardiomyopathiát is okozhatnak (lsd. HCM-ről írottakat), de egyazon mutációt nem igazolták még mindkét betegcsoportban. Úgy tűnik, a mutáció jellegétől függően jön létre DCM vagy HCM egy adott esetben, amennyiben a mutáció a sarcomer erőgenerátor funkcióját károsítja, elsősorban DCM alakulhat ki. Az erőátvitel defektusa lehet az elsődleges a dystrophin-sarcoglycan komplex-et érintő mutációk esetén, melynek egyes komponenseit kódoló gének mutációja esetén DCM alakulhat ki. Az X kromoszómán található dystrophin gén mutációi, mégpedig a gén 5' végén található izomspecikfikus promoter és izomspecifikus első exont érintő mutációk DCM-et okoznak. A dystrophin-sarcoglycan komplexum más alkotórészeit, pl. a delta-sarcoglycan gént érintő egyes mutációk hasonlóképpen DCM-hez vezethetnek (5. táblázat).

Gén

Fehérje

Locus

Funkció

DMD

dystrophin

Xp21

DAG komplex

DES

desmin

2q35

DAG komplex

SGCD

delta-sarcoglican

5q33-34

DAG komplex

5. táblázat. Dilatatív cardiomyopathiát okozó dystrophin asszociált glycoprotein (DAG) komplex fehérje gének és főbb jellemzőik.

A szívizomspecifikus aktin a sarcomer vékony filamentumának alkotórésze, melynek proximális része a sarcomer erőgenerálásában, distalis része a sarcomer sarcolemmához való rögzítésében vesz részt. Az aktin proximális részét érintő mutációk, mely az aktin-myozin interakcióban vesz részt, hypertrophiás cardiomyopathiát okozhatnak, míg a distalis részt érintő mutációk dilatatív cardiomyopathiához vezethetnek. Az aktint a dystrophinhoz kapcsoló dezmint kódoló gén mutációit is kimutatták DCM-es betegekben. A szomszédos szívizomsejteket összekapcsoló dezmoszómák és adherens junkciókban található dezmoplakin mutációi is olyan szindrómát hoznak létre, melynek része a DCM (a szindróma további része a gyapjas haj és palmoplantáris keratózis). Ebben az esetben a myocyták intercelluláris kapcsolataiban van a primer genetikai defektus. A Z-sáv fehérjéit kódoló génekben is kimutattak DCM-et okozó génmutációkat (6. táblázat).

Gén

Fehérje

Locus

Funkció

ACTN2

alfa actinin-2

1q42

Z sáv fehérje

MLP/CSRP3

LIM fehérje

11p15.1

Z sáv fehérje

ZASP/LBD3

Cypher-LIM kötő domain 3

10q22.3

Z sáv fehérje

TCAP

Tcap fehérje

17q12

Z sáv fehérje

6. táblázat. Dilatatív cardiomyopathiát okozó Z-sáv fehérje gének és főbb jellemzőik.

A szívizomsejt energeiszükségletének nagy részét a mitochondriumok béta oxidációja fedezi, mely biokémiai folyamatok komponenseit érintő mutációk vagy közvetlen módon (az energiaszolgáltatás elégtelenségén keresztül) vagy közvetett módon (toxikus intermedier metabolitok révén) károsítják a szívizomzatot és hoznak létre DCM-et. Ilyen pathomechanizmus útján alakul ki DCM pl. a karnitin palmitoyl transzferáz enzimet érintő mutációk esetén.

Fentieken túl ismertek olyan gének, melyek mutációi DCM-et okoznak, de a betegséget kialakító patomechanizmus ismeretlen (7. táblázat). Ilyen pl. a tafazzin és a lamin A/C gén mutációi. A tafazzin gén a Barth szindrómát (DCM, neutropénia, 3-methylglutaconicaciduria triásza) okozza. A lamin A/C gén mutációja progresszív vezetési zavarral és DCM-mel jellemzett kórképet hoz létre (3, 4).

Gén

Fehérje

Locus

Funkció

PLN

phospholamban

6q22.1

SR Ca++ regulátor

LMNA

lamin A/C

1q21

nukláris membrán

VCL

metavinculin

10q22.1

intercalaris discus

ABCC

SUR2A

16p13.1

KATP csatorna

TAZ/G4.5

tafazzin

Xq28

ismeretlen

PSEN1/PSEN2

presenilin ½

14q24/

1q31

 

SCN5A

SCN5A

3p21

Na csatorna

TMPO

thymopoietin

12q22

 

EYA4

eyes-absent 4

6q23

 

7. táblázat. Dilatatív cardiomyopathiát okozó egyéb gének és főbb jellemzőik.