III.5.B. Az inzulin centrális hatásai
Számos gyomor-bélrendszer területén található hormon a közvetlen feladatán (emésztési enzimek illetve a bél motilitásának szabályozása) túl a táplálkozás regulációjában is részt vesz. Ezen hormonok többsége bár az agyban is termelődik, jóllakottsági szignálokat közvetítenek a GLP-1, CCK, PYY. Ezen hormonok főleg az egyszerre bevitt táplálék mennyiségét szabályozzák.
Fő feladatuk, hogy több táplálék ne kerüljön be a szervezetbe, mint amennyit az fel tud dolgozni egyszerre.
A glükóz érzékelése mind a periférián, mind pedig az agy területén történik.
A központi idegrendszerben
|
|
|
|
|
|
A perifériás glükózreceptorok
vena portae
hasnyálmirigy
vékonybél
Egyenlőre viszont nem igazolták, hogy a fiziológiás éhségérzetnél csak a glükóz szint csökkenése a táplálkozást megindító tényező.

16. ábra Az inzulin centrális hatásai
POMC/ CART=cocaine és amphetamine kapcsolt transzkriptum, NPY=neuropeptid Y
A memória hatásaival függ össze, hogy tartós elhízás vagy II-s típusú cukorbetegség esetén az Alzheimer betegség (AD) előfordulása gyakoribb. Akárcsak a periférián, az agyban is kialakulhat inzulin rezisztencia. Ekkor a csökkent agyi inzulin receptor szignál hatására fokozódik a glykogén szintáz 3 β (GSK-3β) enzim szintje, ami aktivál egy γ-szekretáz enzimet, mely az amiloid prekurzor proteinből (APP) amiloid-β (Aβ) peptidet képez, ez pedig az AD kialakulásáért is felelős. Az APP és az Aβ (akárcsak a gyulladásos citokinek) gátolni képesek az inzulin bontó enzimet (IDE), ennek hatására tovább fokozódik az inzulin rezisztencia. Számos állatkísérlet igazolja, hogy az agyban kialakult inzulin rezisztencia befolyásolni képes a perifériás inzulin érzékenységet, s elősegítheti a perifériás inzulin rezisztencia, s így a metabolikus szindróma kialakulását is.