III.5.6. Pszichológiai szempontok

A sportban és a turizmusban résztvevőknek sok közös motivációjuk lehet: pl. egészség megőrzése, fenntartása, élménykeresés, a jó fizikai és pszichikai közérzet biztosítása.

A „flow", az áramlatélmény mindenki sajátja lehet, aki optimális élményeket szeretne cserébe kapni fizikai erőfeszítéseiért, sportoljon akár profi szinten, akár a kikapcsolódás, vagy fizikai állapotának javítása céljából (Jackson és Csíkszentmihályi 2001). A sportban felvállalt kockázat és a sportturista életvezetése között fordított kapcsolat mutatkozik: a hétköznap csúcsra járatott emberek inkább az elmenekülést, a „csendesebb", alacsonyabb intenzitású sporttevékenységeket választják, míg az egyhangú hétköznapokból jövők a kalandokat keresik. Az is megfigyelhető, hogy sok sportturista az otthoni sporttevékenységét végzi szívesen szabadsága idején is. A megváltozott környezetnek, az új élményeknek motiváló hatása van. Az otthontól távol magasabb sportaktivitás jellemző (GfK Hungária Piackutató Intézet 2008)

Természetesen az utazás motívumai között megjelenik a személyes fejlődés vágya (önfejlesztés, önkifejezés), a megmérettetés igénye, valamilyen státusz elérésére való törekvés (bajnoki cím megszerzése, költséges, vagy hagyományosan nagy presztízsű versenyekre utazás). Megjelenik a teljesítményorientáltság is: a csúcsok, győzelmek, extra teljesítmények elérése, minél több erőpróba teljesítése (pl. maratoni futások, ironman versenyek), vagy a meglátogatott versenyhelyszínek száma.