IX.4.1.2. Súlyos fejsérülések

Súlyos, nyílt craniocerebrális sérülések

Mint azt korábban kifejtettük, a kültakaró sérülésével járó nyílt koponyatörések, éppen a régió kiváló gyógyhajlama miatt, megfelelő sebellátás esetén nem okoznak problémát. Ha azonban mindemellett a dura is sérül, a helyzet azonnal megváltozik. Ilyenkor a külvilág nem csak a jó gyógyhajlamú koponyacsonttal, hanem a fertőzésekre igencsak érzékeny liquortérrel is kontaktusba kerül.  Kardinális tünet a liquorcsorgás, mely a törés elhelyezkedése alapján észlelhető konvexitáson levő sebből, vagy orrból, fülből, garatból is.

Gyanú esetén az ilyen sérült mindenképpen szakintézetbe szállítandó. Közben a felülfertőződés megelőzése miatt nasalis liquorrhea esetén tilos az orrtamponád, (pangást okozna) csak laza steril fedés szükséges. A sérültet óva kell inteni az orrfújástól, illetve olyan tevékenységektől, ami növeli az intracraniális nyomást. Antibiotikum preventív adásáról megoszlanak a vélemények. Szerencsére az esetek nagy részében a többnyire kis sipolyok néhány nap alatt spontán záródnak, műtéti beavatkozásra viszonylag ritkán van szükség.

Súlyos zárt craniocerebrális sérülések

Tekintettel a koponyaüreg zárt voltára, minden olyan folyamat, (pl vérzés vagy agyduzzadás) ami a koponyaűri nyomást fokozza az egyedüli nagyobb „kijárat", az öreglyuk felé tereli az agyállományt. Mivel ennek szomszédságában éppen létfontosságú agyi területek helyezkednek el (híd, nyúltvelő) az ide szoruló légzési és keringési központ funkciózavara fatális kimenetellel járhat. Így az agyállomány zúzódása (contusio cerebri) valamint a különböző, intracraniális vérzések (epi-subdurális, valamint subarachnoideális) súlyos, életveszélyes sérülések.

Mivel kezdeti tüneteik sokszor megegyezhetnek az agyrázkódáséval, ezért fontos az ilyen koponyasérültek szoros observatiója. A diagnózist gyanú esetén CT vizsgálat támasztja alá. Ellátásuk idegsebészeti feladat.