VI.1.4. A légzés mélysége és frekvenciája

Terhelés során az alveoláris ventiláció fenntartásában mind a légzési térfogat, mind a légzési frekvencia növekedése szerepet játszik. Mérsékelt aktivitásnál jól trenírozott sportolókban a VT növekedés biztosítja a megfelelő alveoláris ventilációt, a légzési frekvencia alig változik. Mélyebb légvételeknél a VA a percveniláció nyugalomban mért 70%-áról a terhelés alatti VE 85%-a fölé emelkedhet, ezzel a VD/VT a nyugalmi 0,3-ról akár 0,10 alá is csökken.

Egészségesekben a VT emelkedése kisebb részben az EELV („endexpiratory lung volume; kilégzésvégi tüdőtérfogat) csökkenésével, nagyobb részt az EILV („endinspiratory lung volume"; belégzésvégi térfogat) emelkedésével biztosított, melynek eredményeként a belégzési rezerv volumen („inspiratory reserve volume"; IRV) csökken. Az EELV csökkenés miatt az inspiratorikus kapacitás (IC) terhelés alatt nő (5..ábra).

5.ábra: Térfogatváltozások terhelés alatt egészségesekben

Terhelés alatt az adekvát alveoláris ventilációt a légzési térfogat és légzési frekvencia finom összehangolása biztosítja. Ez akaratunktól függetlenül „áll be". Akaratlagos befolyásolása többnyire sikertelen és nem vezet teljesítményfokozódáshoz. Mind nyugalomban, mind terhelés alatt mindenkinek a legtermészetesebb módon  kell lélegezni.