IX.6.5.3. A csukló sportártalmai
Instabil csukló
Többnyire fel nem ismert, vagy elégtelenül kezelt szalagsérülések talaján alakulnak ki. Lokalizációtól függően számos típusuk ismert. Közös tünet a csukló terhelhetőségének beszűkülése, fájdalom, instabilitás érzés. Kezelésük speciális kézsebészeti ismereteket igényel.
Lunatomalatia (Kienböck kór)
Ismeretlen eredetű szindróma, hátterében genetikai hajlamot és az ismétlődő mikrotraumák szerepét egyaránt feltételezik. Anatómiai variánsok szerepe (ulna mínusz variáns) szintén ismert. A kórkép lényege az os lunatum keringészavara és fokozatos aszeptikus necrosisa, mely a csuklóízület funkcióját jelentősen károsítja.
Tünetek: Bizonytalan, főleg terhelésre jelentkező csuklófájdalom az os lunatum vetületében. Később a csukló mozgások súlyos beszűkülése, progresszív arthrosis alakulhat ki. Kezdetben szegényes rtg jelek (denzitás fokozódás a lunatum területén) később a csont fokozatos feltöredezése látható. MR vizsgálat már korai stádiumban igazolhatja a keringészavart.
Ellátás: Gyanú esetén kézsebészeti rendelésre irányítandó Korai stádium esetén revascularizációs műtét segíthet, késői szakban már csak részleges vagy teljes dézis jön szóba
Csuklótáji tunnel szindrómák
A carpalis alagút szűkülete (carpal tunnel szindróma)

Tünetek: Változó mértékű érzés illetve mozgászavar az érintett idegek ellátási területén. Bizonytalan esetben idegvezetéses vizsgálat segíthet a diagnózisban.
Ellátás: Enyhébb tüneteknél nyugalomba helyezés, NSAID, B vitaminok, makacs esetben műtét (neurolysis).