IX.7.1.4. Csípőtáji izomsérülések

A mechanizmus és tünetek az avulziós sérüléseknél leírtaknak megfelelőek, azonban nem a tapadási pont, hanem az izomhas sérül. Ezért rtg negatív, UH vagy MR igazolhatja a diagnózist.

Kezelés: Teljes szakadás ritka, ezért konzervatív.

Csípőtáji sportártalmak

Kattanó csípő (coxa saltans)

Általában fiatal sportolóknál jellegzetes, bizonyos mozdulatra kellemetlen kattanó érzés és hang észlelhető a csípő fölött. jellegzetes hogy többnyire csak terhelés mellett jelentkezik, fekvő helyzetben általában nem váltható ki.

Ok: az iliotibialis szalag (Maissiat-féle köteg) átugrása a trochanter maior felett. Ez a köteg a fascia lata körülirt megerősödése, mely a gluteus maximus tapadási pontja felett a m .tensor fasciae lata irányába húzódik. Differenciáldiagnosztikailag elsősorban ízületi eredet (csípőizületi subluxatió, osteochondritis) kizárása fontos.

Kezelés. Frissen jelentkező panasz esetén konzervatív (Néhány hét kímélet, lokális NSAID) Makacs esetben műtét (Z plasztika, vagy a köteg bemetszése)

Bursitis trochanterica

A trochanter maior feletti bursa akut vagy krónikus gyulladása. Kialakulhat direkt traumára (bevérzést követő izgalmi gyulladás) vagy krónikus túlterhelésre (oldalirányú gyakori kitámasztások)

Tünetek: Aktív abductióra fokozódó trochantertáji fájdalom, gyakran tapintható, fluctuáló terime. UH vizsgálat kimutatja a folyadékkal telt, megnagyobbodott bursát

Kezelés: Akut szakban konzervatív (jegelés, kímélet NSAID). Makacs esetben punctió, lokális szteroid. Műtét (bursectomia) csak ritkán szükséges

Adductor szindróma

Az adductor longus eredési pontjánál jelentkező fájdalom. Gyakori sportártalom, labdarúgóknál tipikus.

Tünetei: Lokális fájdalom az izom eredési pontjánál, mely aktív addukcióra, passzív abdukcióra fokozódik. Rtg krónikus esetben meszes felrakódást mutathat a szeméremcsont alsó száránál, UH az ín tapadási pontja körül degeneratív eltéréseket igazolhat.

Kezelés: Akut szakban konzervatív (kímélet, crioterápia, NSAID) a tünetek csökkenése után rendszeres nyújtás, mely a krónikus panaszokat is csökkentheti. Nem szűnő probléma esetén lokális szteroid adása, illetve műtét (a tapadási pont subperiosteális részleges leválasztása, illetve adductor tenotomia) jön szóba.

A csípő illetve lágyéktájék krónikus fájdalmai hátterében számos egyéb ok is meghúzódhat.

Leggyakoribbak:           

  • sebészeti eredetű (lágyék illetve combsérv)
  • urológiai (prostatitis, funniculitis, orchitis, lithiasis)
  • nőgyógyászati (adnexitis)neurológiai ( femoralis, ilioinguinalis neuralgiák)
  • belgyógyászati (inguinalis lymphadenitis, saphena magna phlebitis SPA, Reiter kór stb. )

 

Ha mozgásszervi eredetet nem találunk, mindig érdemes kiterjedt kivizsgálást javasolni!

Osteochondritis dissecans

Csípőizületi előfordulása viszonylag ritka, általában gyermek, vagy fiatal felnőttkorban jelentkezik. Idiopathiás formájánál (Perthes kór) inkább genetikai alapot gyanítanak. Ismétlődő mikrotrauma, vagy korábbi, nagyobb, csípőizületet érő mechanikai behatás kóroki szerepe is szóba jön.

Tünetek: Elsősorban terhelésre jelentkező csípőízületi fájdalom, mozgásbeszűkülés, esetleg kattogás. A diagnózis korai stádiumban MR, később már rtg alapján is igazolható.

Kezelés: Korai szakban konzervatív (tehermentesítés, tüneti kezelés). Elmozdulással nem járó, de panaszokat okozó esetben az elváltozás alapjának transosseális felfurkálása. Levált, szabad testként mozgási akadályt okozó darabok esetén arthroscopos eltávolítás.