IX.7.2.2. Izom és ínsérülések

Az extensor apparátus sérülései

A térdízület aktív extensiós mozgásaiért elsősorban a m.quadriceps a felelős.  ( A sartorius izom a térd extensor funkció csekély százalékáért felelős, szerepe inkább a csípőízületi flexiós és rotatiós mozgások segítése). A mozgási energia átvitele a szervezet legnagyobb sesamcsontján, a patellán keresztül történik. A láncban bekövetkezett sérülés mindenképpen az extensió deficitjével jár.

Quadriceps izomzat sérülése.

Mechanizmus: Általában hirtelen extrém összehúzódás okozza főleg fáradt túlterhelt izomzat esetén. Többnyire részleges, leginkább a vastus mediális területén fordul elő.

Tünetek: Lokális fájdalom, duzzanat, extensiós gyengeség észlelhető. A diagnosztika UH vizsgálattal tehető teljessé.

Kezelés: Általában konzervatív. Lokális hűtés, nyugalomba helyezés, kímélet, majd fokozatos terhelés javasolt. A gyógyulás funkcionálisan még akkor is közel teljes lehet, ha lokálisan maradandó izomdeformitás, részleges izomsérv jön létre. Műtétet csak nagy kiterjedésű szakadásnál végzünk. Mivel az izomszövet varrhatósága limitált, inkább a fő fascia rétegek rekonstrukciójára törekszünk. Utána legalább három hét nyugalomba helyezés szükséges a varratok védelmében.

Quadriceps ín szakadás

A mechanizmus hasonló. A duzzanat és a fájdalom azonban a patella basisára lokalizálódik és teljes az extensiós kiesés. 

 

A hiány általában jól tapintható, UH vizsgálat a szakadást egyértelműen igazolhatja, a patella rtg-n distalizált helyzetű.

Kezelése: a ritkább részleges szakadásnál lehet konzervatív. Teljes ruptura esetén funkcionális gyógyulás csak műtéttel lehetséges (ínvarrat, átmeneti rögzítés, fokozatos mobilizálás).

Patella ín sérülés

A patella alatti szakasz sérülése biomechanikailag hasonló helyzetet hoz létre, mint a patella fölötti quadriceps ínszakadás. A duzzanat és fájdalom azonban értelemszerűen a patella csúcs alatt van, a patella proximalizált helyzetbe kerül. Az extensió kiesik.

Kezelésében itt is a műtét az elsődleges. Az ín varratát vagy reinsertióját azonban ez esetben egy patella basis és tuberositas tibiae között vezetett dróthurkos lehorgonyzással tehermentesíteni lehet. Így a postoperatív kezelés sokkal aktívabb. mint a patella fölötti részek sérülésénél. A mozgatás már korán megkezdődik, így a teljes rehabilitáció ideje is lerövidül.

A flexor apparatus sérülései

A térdhajlításában több izomcsoport is szerepet kap. Funkcionális szempontból legfontosabbak a biceps femoris illetve a hamstring csoport nagyobb részét kitevő musculus semitendinosus és semimembranosus. Lefutásuknak megfelelően egyidejűleg ki és berotáló hatással is bírnak. A mozgások során az extensor apparatussal szinkron működve igyekeznek stabilizálni az alsó végtagot lehetőleg minden helyzetben. Ezért nagy energiájú, hirtelen igénybevétel mellett, főleg hirtelen irányváltoztatás esetén gyakran sérülhetnek (sprintfutás, labdajátékok).

Tünetek: Fájdalom és duzzanat a sérülés helyén, flexiós gyengeség. Tekintettel a többköteges lefutásra teljes funkciókiesés nem szokott előfordulni

Kezelés: Az izomhasak sérülései alapvetően konzervatívan kezelendők. A ritka abruptiós sérüléseknél (főleg a biceps distális tapadási pontja a fibula fejecsen) műtéti megoldás jön szóba.