V.1.1. Az erő megjelenés formái

Maximális erő: függ az izom élettani keresztmetszetétől és az izmon belül inger hatására egyidejűleg összehúzódó izomrostok számától. Az erő vektormennység, ezért van iránya, nagysága, támadáspontja és hatásvonala. Az erő minden mozgásállapot változás alapfeltétele. Az emberi szervezetben az izomszövet összehúzódó, összehúzódásra képes (kontraktilis) sajátossága révén jöhet létre a mozgásállapot változás, az erőkifejtést.

Gyorserő

Függ az idegi és a mozgató szervrendszer izomi kontaktusától, képességétől. Lényeges a mozgástevékenységben, hogy relatíve nagy ellenállást kell legyőzni, minél rövidebb idejű, nagy gyorsaságú izom összehúzódással. Így meghatározva a mozgás vagy a mozdulat sebességét, továbbá mérhető az időegységre jutó mozgás mennyiség, amit tempónak nevezünk.

Erő állóképesség

A szervezet, mozgató szervrendszer fáradással szembeni tűrő képessége, amely a hosszú ideig tartó, relatíve nagy erőkifejtésekben nyilvánul meg.

Relatív erő

Az abszolút erő mértékét valójában annak az erőteljesítménynek, erőkifejtésnek a nagysága jelzi, amelyre az adott személy, versenyző testsúlyától függetlenül képes. A relatív erőt megkaphatjuk egy egyszerű számítással, amelynél a maximális erőkifejtést elosztjuk a testtömeggel.