V.4.5. A lazaság fejlesztése autogén edzéssel

Az autogén tréning, edzés az ember által tudatosan alkalmazott pszichológiai módszer.

„Elősegíti az izmok tónusának és a pszichológiai folyamatoknak a befolyásolhatóságát, ezáltal lehetővé válik, hogy tudatos hatások sorozatát indítsunk el a saját szervezetünkben, annak meghatározott funkcióira és a pszichikai állapotára. Vagyis az emocionális állapotra, bizonyos belső szervek működésére" (Nádori, 1981. 265. o.)

Az autogén edzés Schultz német pszichiáter szerint a sportolót autoszuggesztióra, saját pszichikai állapotának önszabályozására teszi képessé. Egyfajta képesség, mellyel a sportoló tudatosan képes irányítani a vegetatív idegrendszer tevékenységét a céltudatos közérzetet, érzelmi állapot változtatást.

Az autogén edzés hatásmechanizmusának lehetőségei:

  1. A lazításra és megfeszítésre speciálisan kiválasztott, összeállított gyakorlatok. Valamint a légzés technikai gyakorlatainak a végrehajtásával befolyást gyakorolhatunk az érzelmi reakciókra, azok intenzitására, valamint az emocionális élmények jellegére is.
  2. A szóinger tudatos használata, a konkrét jelenségeket megjelölő szavak kiválthatják a szervezet funkcióinak legtisztább változásait. Ha magunkban tudatosan előidézünk bizonyos képzeteket, akkor szándékosan is előidézhetünk bizonyos érzelmeket.
  3. Figyelem hasznosítása. Ha az ember figyelmét egy tárgyra összpontosítja, akkor egyben eltereli más gondolatokról és képzetekről.
  4. Szóinger hatékony befolyása az egyén szendergő állapotában. Szendergő állapotban, azaz az agy idegsejtjeinek gátolt állapotában a szóingerrel előidézett ingerület könnyen utat tör magának az agykéregtől az agykéreg alatti részekhez, amelyek a belső szervek tevékenységével vannak összefüggésben.

Az ellazulás tulajdonképpen ernyesztő gyakorlatok végzésével érhető el. Ernyesztő gyakorlatokban azokat a mozgással (leengedéssel, ejtéssel, lengetéssel, rázással), vagy mozgás nélkül végzett edzéseszközöket értjük, amelyek elősegítik az izmok tónusának csökkentését.

Előnyei:

  • sérülések elkerülhetőek;
  • a kondicionális képességek fejlesztésének nélkülözhetetlen alkotórésze;
  • az ízületi mozgékonyság intervalluma megnő, a sportoló következetesen kevesebb energiát használ fel ugyanannak a hatásnak, mozgásnak, gyakorlatnak az eléréséhez, elvégzéséhez;
  • a mozgás végrehajtásának minősége tökéletessé válik, különösen az olyan technikai sportokban, mint például a kick-boksz;
  • a lazítással meg lehet nyújtani az izmokat, ezzel szemben az inak és szalagok, amelyek az izmokat a csontokhoz rögzítik, merevebbek, rugalmatlanabbak az izmoknál, ezért ezek a szálak elszakadhatnak, ha túlnyújtjuk őket (ínszakadás, szalagszakadás);
  • amikor lazítunk, az izmok hosszát növeljük lépésről-lépésre, növeljük a mozgásterjedelmet és csökkentjük a sérülés veszélyét. A lazítás nem csak csökkenti a sérülésveszélyt, hanem visszarendezi az izmokat és segít a sérült rostok regenerálódásában is.

Gyakorlati tanácsok, alkalmazások az autogén tréninghez:

http://www.vitalitas.hu/konyvek/autogen/autogen27.htm

http://www.jozsefistvan.hu/hanganyagok/felntteknek-szl-autogn-trning-hanganyag-3