IX.7.6.2. Szalagsérülések, ficamok

Lábujjficamok

Leggyakrabban az I. MP ízületben fordul elő hyperextensiós mechanizmussal, de a többi ujjon, illetve a PIP és DIP ízületekben is létrejöhet ilyen sérülés. Tünetei a duzzanat, deformitás, rugalmas rögzítettség. Biztos diagnózis rtg alapján állítható fel.

Kezelés: fedett repozíció hosszirányú húzással. Ha ez interpozitum miatt esetleg nem sikerül, feltárásos műtét. Repozíció után stabil esetben külön rögzítés nem szükséges, ellenkező esetben sínezés vagy temporer áttűzés jön szóban

Tarsometatarsális (Lisfranc) ficamok

Lehet részleges, vagy teljes, az összes TM ízületet egyszerre érintő, konvergáló vagy divergáló (Az I-es sugár mediál, a többi laterál felé luxálódik). A duzzanat, jellegzetes deformitás és terhelési fájdalom mellett rtg alapozza meg a diagnózist.

Kezelés: fedett (esetleg nyílt) repozíció, többnyire temporer tűzéssel.

Ritka ficamok

A ritka, de ellátás nélkül komoly szövődményekkel járó lábon létrejövő ficamok közül megemlítendő az alsó ugróízületi ficam (subtalaris luxatió), illetve az un. peritalaris ficam (missing talus), mikor is a talus mind a felső, mind az alsó ugróízületből kiszakad. Általában nagyobb energiájú, indirekt sérülés, (technikai sportok, rúdugrás). Főleg a talus vérellátásának sérülése miatt veszélyes, másodlagos asepticus talus necrosis kialakulása gyakori.

Tünetei a jellegzetes deformitás, rugalmas rögzítettség, terhelési képtelenség. A diagnózist rtg bizonyíthatja.

Kezelés: mielőbbi fedett repozíció, ha nem megy feltárással. Stabilizálásra külső rögzítő, vagy percután tűzés. A várható keringészavar miatt hosszas tehermentesítés (akár 3 hónap) is szükséges lehet. MR vizsgálatokkal a keringészavar alakulása jól követhető.