IX.5.3.3. Discoligamenter sérülések.

Csigolyatörés nélkül is alakulhat ki súlyos segmentális instabilitással járó gerincsérülés, ami azért veszélyes, mert a hagyományos diagnosztikával (rtg) frissen nem mindig kimutatható. Elhelyezkedés szempontjából a nyaki gerincen a leggyakoribb. A mechanizmus általában hyperextensiós, vagy ostorcsapásos jellegű. Ilyenkor az érintett segmentum discusa illetve a csigolyatestek szalagos összeköttetése sérülhet.

Tünetek: Fájdalom, izomvédekezés, általában kényszertartás. Röntgenfelvételen csontsérülés vagy ficam nem látszik, legfeljebb a nyaki görbület eltűnése utal az erős izomvédekezésre. Ha ilyenkor nem kap megfelelő rögzítést, és a beteg is abban a tudatban van, hogy nincs komoly baja, idővel a nyaki izomvédekezés megszűnésével a segmentális instabilitás miatt egy hirtelen (főleg rotációs) fejmozdulat másodlagosan akár komoly gyöki vagy gerincvelői kompressziót is okozhat.

Ellátás: Gyanú esetén primer rögzítés 8-10 napig. Miután az izomvédekezés megszűnik, funkcionális rtg igazolhatja a diagnózist. MR vizsgálat akár friss sérülésnél is kórjelző lehet. Frissen felismert eseteknél 6-8 hetes külső rögzítés gyógyulást hozhat. Ennek ellenére gyakran alakul ki másodlagosan krónikus instabilitás vagy discus hernia, amit sok esetben műtétileg kell megoldani.