methodus@methodus.hu 6725 Szeged, Hattyas sor 10.
Telefon: 62/546-346

Kaszás Lászlóné: Vizek, vízpartok életközössége (óratervezet 3. osztály)

2013. december 29. - methodus.hu

Témakör: Vizek, vízpartok életközössége

Tananyag: A békák

Osztály: 3.

Óratípus: ismeretközlő óra

Előzmények:

  • irodalomórán: A békakirály c. népmese feldolgozása,
  • ének-zene órán: a Hej, Dunáról fúj a szél c. népdal megtanulása hallás után,
  • technikaórán: ugróbéka hajtogatása.

Nevelési célok és feladatok: A természet szeretete és védelme, a tanulók környezettudatos magatartásának kialakítása.

Oktatási célok és feladatok: A tanulók legyenek képesek a béka főbb jellemzőit elmondani.

Fejlesztendő terület: szóbeli szövegalkotás

Eszközök: tankönyv, füzet, feladatlap, képek, szókártyák, hajtogatós papír, gyűjtött falevelek.

Tankönyv: dr. Mester Miklósné – Révész Erika: A mi világunk. Apáczai Kiadó. 2013.

 

Óratervezet (részlet)

Az óra menete

Ki vagyok én? c. játék 1. változat

Egy vállalkozó tanulónak titokban megmutatom egy már tanult vízi élőlény képét. Neki minden fontos információt – amit tud − el kell mondania az adott élőlényről anélkül, hogy kiejtené a nevét.
Az osztály kitalálja, hogy ki ő.

II. HANGULATI ELŐKÉSZÍTÉS, MOTIVÁCIÓ

T: Környezetismeret órán 3. osztályban a vizeket és a vízpartokat barangoljuk be.
T: Nevezzétek meg Magyarország legnagyobb tavát!
t: Balaton
(Egy szépen szavaló tanuló elmondja Nagy László Balatonparton c. versét. Szavalat közben egy másik tanuló versillusztrációt készít a táblára.)

(A Balatonparton c. megzenésített vers Rosta Géza előadásában.)

T: Mi a neve országunk legnagyobb folyójának?
t: Duna
(Felkérek 1-1 gyereket a Fújdogál a szél az öreg Duna felől és a Hej, Dunáról fúj a szél c. népdalok eléneklésére.)

Fújdogál a szél…1

III. GYAKORLÁS

(A vizek és vízpartok témakörében megszerzett ismeretek játékos felidézése, ismétlése.)

Vakkéz játék
A tanulóknak bekötött szemmel, tapintás alapján kell kitalálniuk az adott növényeket.
(Két jelentkezőnek bekötöm a szemét. Egyikük kezébe a gyékényt, a másik tanuló kezébe a nádat adom. A helyes felismerés után indoklást is kérek.)

Gyors Ki vagyok én?
Az osztály egy jelentkező tanulója csak 1, a legfontosabb információt mondhatja az általa gondolt élőlényről. Akit ő felszólít, annak kell kitalálnia a gondolt vízparti élőlényt.

A kitalált növények és állatok képei felkerülnek a táblára, kiegészítvén a versillusztrációt. Megtelik élettel a rajzolt vízpart.
Képeink: tündérrózsa, sárga vízitök, ponty, orvosi pióca, szúnyog, csiga, szitakötő.
(Miközben a játék zajlik 3 tanulót felkérek a technikaórán megtanult ugróbéka meghajtogatására.)

IV. CÉLKITŰZÉS

T: Miután teljes mértékben kialakult a táblán lévő vízpart, és felidéztük az eddig megtanult ismereteinket, elárulom a mai óránk témáját.
Ma a békáról fogunk tanulni.
(Megkérem a hajtogatós gyerekeket, hogy „ugrasszák fel” békáikat a táblán megrajzolt tündérrózsa levelére.)

T: Képzeljétek magatokat a békák helyébe, és szólaltassátok meg őket!

(A békakoncert közben karmesterjátékkal, azaz a karom fel- és leengedésével irányítom a hangerőt és a befejezést.)

V. AZ ÓRA FŐ RÉSZE

T: Nyissátok ki a füzeteteket, írjátok fel színessel az óra címét!
F: A béka

A tankönyv szövegének feldolgozása és tanítói magyarázat alapján.

003
(…)
6. Az előkészített feladatlap – a békák fejlődési szakaszairól − kitöltése.
T: A padotokon egy feladatlapot találtok, melyen sorrendbe kell tenni a békák fejlődési szakaszait jelölő betűket. Aki jól dolgozott, egy értelmes szót kap megfejtésül.

Feladatlap

t: A megfejtés: KÉTÉLTŰ

7. A feldolgozott rész kulcsszavainak rögzítése a vázlatban.
F: pete, ebihal, kopoltyú: vízi állat
kifejlett béka, tüdő: szárazföldi állat

VII. KIEGÉSZÍTŐ ANYAGRÉSZ

T: Hazánkban 11 békafaj él, valamennyi védett.
A békafajokról egy verset tanultam meg nektek. Versmondás közben néhány tanuló fejét megérintem, nekik meg kell jegyezniük az éppen elhangzó békafaj nevét, és ki kell jönniük a tábla elé.

Vers: Bartos Erika, Békanóta

BÉKANÓTA
(Bárányfelhők című verseskönyvből)

Béka, béka, csöppnyi béka,
Előugrik néha-néha.

Brekegve vagy kuruttyolva,
Vartyogva és karattyolva,

Rugólábon erre pattog,
Pocsolyába belecsattog.

Kecskebéka, ásóbéka,
Sárga hasú hegyi unka,

Leveli és tavi béka,
Mocsári és gyepi béka,

Barnavarangy, bajszos béka:
Ebihal az ivadéka!

Lehet zöld, vagy lehet barna,
Lehet színes, tarkabarka,

Vörös hasú, sötétpettyes:
Békabőre mindig nedves.

Sűrű nádas sok lakója
Beleugrik mind a tóba,

Lubickol a Balatonban,
Napozik a parti gyomban.

Messze hallik vartyogása,
Szól a vidám békalárma!

Békanóta béka módra,
Ha nem volna, csend honolna.

Egymagamban üldögélek,
Azt hallgatom, hogy zenélnek:

Békaszív és békalélek,
Zeng az esti békaének!

(A versmondás után a tábla előtt álló 11 tanulónak be kell mutatkoznia, és békaugrásokkal a helyére ugrálnia.
Pl.: Én vagyok a kecskebéka (bemutatkozás után a helyére ugrál) stb.

VIII. DRAMATIKUS JÁTÉK

T: Az autók nagy veszélyt jelentenek a békák számára. Az általuk keltett légáramlat az úttesthez csapja az apró kétéltűeket. A vízhez igyekezve gyakran át kell kelniük az úttesten. Védelmükre veszélyt jelző táblákat helyeztek el az utak mentén.

T: Játsszuk el, ahogy a két félelemtől reszkető béka beszélget, és egy okos iskolás tanuló a vödrébe teszi, és ezzel megmenti őket!

Dramatikus játék: két béka párbeszéde félelmeikről, a rájuk leselkedő veszélyekről.
3. szereplő az iskolás tanuló, aki vödörrel megmenti a békákat.
(Játék után megmutatom azt a táblát, ami az utak mentén kihelyezve az autósok figyelmét hívja fel a békaveszélyre.)

IX. ÉRZELMI REAKCIÓ

Nagyon fontos számomra, hogy a tanítványaim szeressék az állatokat, így az óráimat a következő mondattal szoktam zárni:
Szeretem a békát, mert…

például:
– mert szépen kuruttyolnak.
– mert nagyokat tudnak ugrani.
– mert megeszik a szúnyogokat.
– mert hasznos állatok.

 

A teljes óraterv a mellékletekkel itt letölthető: Kaszás Lászlóné: Vízpartok (a béka) óratervezetképek 1, képek 2képek 3képek 4, képek 5, képek 6, képek 7, képek 8.

P1320570  P1320572P1320576  P1320578 (1)

 

  1. forrás: http://www.youtube.com/watch?v=hDi0hgU5ZBE []