Sápi Martina: Ady Endre Lédával a bálban és az Őrizem a szemedet c. verseinek órai feldolgozása
Tantárgy: Magyar irodalom
Téma: Ady Endre: a Lédával a bálban és az Őrizem a szemed című verse
Osztály: 8.
Oktatási célok: Ady Endre, Lédával a bálban és Őrizem a szemed című verseinek megismerése
Fejlesztési területek: gondolkodás, kreativitás, rendszerezés, asszociáció, összehasonlítás, lényegkiemelés, beszédkészség, retorikai készségek, értelmezés, együttműködés, érvelés.
Az óra menete (részlet)
A versek sorainak rendezése (5 perc)
A diákokat 6 csoportba osztom, úgy, hogy minden csoport heterogén legyen a diákok képességei szerint.
A csoportoknak kiosztok egy-egy borítékot, amiben vagy a Lédával a bálban vagy az Őrizem a szemed című vers van összevágva soronként.
A csoportnak sorrendbe kell rakni a vers sorait.
A versek meghallgatása művész tolmácsolásban.
A két verset művészi tolmácsolásban hallgatjuk meg, így a csoportok tudják ellenőrizni, hogy a verssorokat jó sorrendbe állították-e.
Ady Endre: Lédával a bálban (Papp Zoltán előadásában)
Ady Endre: Őrizem a szemedet (Latinovits Zoltán előadásában)
Minden csoportnak adok egy fénymásolatot Hugo Simberg: Tánc a mólón című festményéről, és megkérem a diákokat, hogy beszéljék meg az alábbi kérdéseket:
* Mi látható a képen?
* Milyen érzéseket vált ki belőlük?
* Miért mutatom nekik ezt a képet?
* Milyen párhuzamot tudnak vonni a kép és a Lédával a bálban című vers közé?
Ugyanezeket a kérdéseket megbeszéljük együtt is.
A diákoknak ki kell választaniuk, hogy a feladatlapon szereplő állítások melyik versre igazak.
Állítások:
- Léda-vers
- Csinszka-vers
- A költő elmúltnak, megfáradtnak, búsnak ábrázolja ezt a kapcsolatot.
- Az ellentétes érzésekből a szeretet, a megérkezés boldogsága sugárzik legerősebben.
- Végzetesnek, komornak mutatja ezt a szerelmet.
- Ellentéteket, végleteket mutat.
- Hála és aggódás fejeződik ki ebben a versben.
- Menedékként, érzelmi fogódzóként tekint a kapcsolatra.
A diákoknak oly módon kell értelmezniük a verseket, hogy meg kell írniuk egy-egy versszak modern, mai változatát.
Az óra elején megalkotott csoportban dolgoznak a diákok.
Minden csoport kap egy versszakot a versek valamelyikéből, és meg kell írniuk a modern változatát. Hűnek kell maradni a versszak tartalmához, hangulatához és hosszúságához.
Ha megírta az összes csoport, akkor egy-egy szavaló kijön minden csoportból, és meghallgatjuk a két vers modern változatát.
Minden diák elolvassa a feladatlapról Varró Dániel: Változatok egy gyerekdalra című versét, amiben a költő a Boci, boci tarka kezdetű gyerekdalt írta át Ady Endre stílusában. (A diákoknak nem mondom meg a költő nevét és a vers címét.)
Varró Dániel: Változatok egy gyerekdalra:
Ady Endre
Álltam a Pusztán, álltam állván
kérődzve, bőgve, búsan, árván,
mikor, hahó,
rámtörtek csülkös kis zeuszok.
Hej, szájas kis töpörtyü-borjak,
mi kéne, hé, rátok tiporjak?
Ahol a Tej,
oda szaladnánk lakni mi is?
Rátok dől e rozoga pajta,
s én ősi, szent, keleti fajta,
én féljek, én?
Tudjátok ti, hogy én ki vagyok?
Nem holmi senkik tarka fattya,
a Mammon volt anyám ükatyja,
hej, piszkosok,
nekem aranyból van a fülem.
És kacagtam, rengett a Puszta,
fülét, farkát gyáván behuzta,
s futott, hahó,
futott a csülkös boci-sereg.
Kérdéseket teszek fel a diákoknak:
- Ki ismeri a verset? Tudja-e valaki, hogy ki írta?
- Melyik jól ismert gyerekdal átírása lehet ez a vers?
- Milyen Adyra jellemző vonásokat vélsz felfedezni a versben? Melyek azok a szavak vagy sorok, amelyek Adyra jellemzőek? Válaszod indokold! (Álltam a Pusztán; kacagtam, rengett a Puszta; magyarság érzése; én ősi, szent, keleti fajta; büszkeség, nyersség, forradalmi gondolatok én féljek, én? Tudjátok ti, hogy én ki vagyok?; számonkérő, felháborodott magatartás; Mammon volt anyám ükatyja;à bibliai utalás)
- Tetszett a vers? Miért?
Összefoglalás
A mai órán megismerkedtünk Ady Endre két szerelmi versével: a Lédával a bálban című verssel, amely egy korai alkotása a költőnek, és Brüll Adélhoz szól, és az Őrizem a szemed című verssel, ami egy kései verse a költőnek, melyben kifejezi szeretetét, háláját és félelmeit. Továbbá a két verset meghallgattuk művész tolmácsolásban, és megnéztük, hogy a Változatok egy gyerekdalra című Varró Dániel-versnek milyen vonásai vannak, amelyek Ady költészetére emlékeztetnek.
Megkérem a diákokat, hogy tegye fel a kezét:
- aki úgy érzi, hogy megértette a Lédával a bálban és az Őrizem a szemed verseket,
- akinek tetszett, hogy sokszor dolgozott csoportban,
- akinek a művészi tolmácsolások által jobban megértette a verseket,
- aki a modern átírások által jobban megértette a verseket, aki fog a jövőben Ady Endrét olvasni.
A teljes óraterv a feladatlappal letölthető itt: Sápi Martina Ady-óraterv, Sápi Martina: Ady-feladatlap, Sápi Martina: Ady-feladatlap megoldással
