IX.7.5.2.2 Belbokaszalag sérülés

Izolált formában ritka. A mechanizmus pronáció. Míg a supinátiós stressznél a belső oldalon ható nyíróerők viszonylag ritkán képesek letörni a masszív alapon nyugvó belbokanyúlványt, pronációs stressznél a nyíróerők támadási pontja a syndesmosis vonalára esik. Így az gyakran sérül. A behatás tovább vezetődve a fibulát érinti, ami vékonyabb, sérülékenyebb csont, így könnyebben törik. A törés esetleg jóval az ízületi vonal fölött, a fibula proximális szakaszán is létrejöhet. Ezért belbokaszalag sérülés klinikai képénél negatív boka rtg esetén mindig gondolni kell esetleges magas fibulasérülés lehetőségére (Maisonneuve törés!)

Tünetek: a duzzanat és a fájdalom a belbokacsúcs, illetve a deltaszalag területén a legkifejezettebb. Mindig vizsgálni kell a syndesmosis esetleges érintettségét, illetve a fibula proximálisabb részének érzékenységét.

Kezelés: Izolált formában konzervatív, funkcionális, syndesmosis sérülés, illetve társuló fibulatörés esetén a bokatöréseknek megfelelő kezelési stratégia választandó.