IX.7.3.5. Terhelési porcfelszín sérülései

Az üvegporc sima, rugalmas felszínt biztosít az gördülékeny ízületi mozgások számára. Normál terhelésnek viszonylag sokáig ellenáll, hirtelen nagy erőbehatás, illetve tartós túlterhelés azonban könnyen károsíthatja a szerkezetét. Speciális szövetről van szó, ami nem rendelkezik saját vérellátással. Táplálása diffúzió útján a synoviális folyadékból történik, melynek keringető, meghajtó funkcióját maga az ízületi mozgás biztosítja. Ezért a porcfelszín egészséges táplálásához elengedhetetlen a rendszeres aktivitás. Egyébként ép porcfelszínnel bíró ízület tartós immobilizációja önmagában is beindíthat degeneratív folyamatokat a hyalin porcban. Ha ez ugyanakkor tartós nyomással jár (pl. több órán keresztül tartó ülés szűk helyen erős flexió mellett) akár lokális porcfekély is kialakulhat. Akut, erős, kompressziós erőbehatás, körülírt területen okozhat üvegporc károsodást, esetleg részleges elhalást. Nyíró jellegű erőbehatás a felszínen elsősorban patella ficam kapcsán jön létre. Ilyenkor a femur laterális és a patella felszín mediális oldala a veszélyeztetett, gyakran több négyzetcentiméternyi chondrális, vagy ha a csontos alap is sérül osteochondrális lemez leszakadása is létrejöhet.

Tünetek: A sérülés elhelyezkedésétől és nagyságától függően változatosak. Nem teljes vastagságú porcfelszín sérülés sokszor csak diszkrét ropogást okoz fájdalom nélkül. Ha a károsodás mélyebb, a csontos alapot is eléri, többnyire jelentkezik a fájdalom is. Ez főleg terhelésre jön létre, ezért jelentkezése nagyban függ a károsodott terület elhelyezkedésétől. Nagyobb, patellofemorális felszíneket érintő chondrális vagy osteochondrális laesio értelemszerűen mozgási akadállyal, beakadás érzéssel is járhat. Ha a csontos alap is sérül, jellemző az akut haemarthros. Tiszta porcsérülés inkább subacut, irritációs synoviális duzzanattal jár. Régebben levált porcdarab idővel kavicsszerűen lekerekedve ízületi „egérként" változatos akadozási tüneteket produkálhat, időnként felszín közeli helyzetben akár tapintható is lehet.

Diagnosztika: A fájdalom, akadozás érzés kelti fel a gyanút. MR vizsgálat általában a néhány mm-nél nagyobb károsodásokat már jól kimutatja. Bizonytalan esetben egyértelmű diagnózist az arthroscopia hozhat, mellyel egy ülésben a terápiás beavatkozás is megtörténhet,

Kezelés: Diszkrét panaszok, MR-el kizárható nagyobb károsodás esetén szóba jön konzervatív kezelés (hyaluronsav készítmények szedése, átmozgató, laza térdtorna, úszás, kerékpár). Nagyobb porcsérülésnél, főleg ha az mozgási akadályt is okoz, műtét szükséges.  Ha a károsodás nem éri el a teljes porcvastagságot, a levált vagy leválóban levő darab eltávolítása, és a sérült rész átmeneti zónájának elsimítása (shaver) a megoldás. Teljes vastagságú porc vagy osteochondrális lézióknál friss esetben minél hamarabb megkísérelendő a refixáció (süllyesztett fejű csavar, felszívódó tűződrót, szövetragasztó stb.) ez azonban főleg fiataloknál, és inkább csak csontos alappal bíró porcdarab esetében kecsegtet sikerrel.  Kialakult porchiány terhelési felszín esetében mindenképpen hosszú távú megoldás igényel a korai arthrosis elkerülése céljából. Ha a károsodás körülírt és viszonylag kis területű (max. 4-5 négyzetcm) legjobb megoldás a mozaikplasztika.(Hangody)

Ilyenkor teljes értékű üvegporccal fedhető a terület. Ha ez valamilyen okból nem lehetséges (elhelyezkedés, nagyság) alternatívaként az alap mikrofractura kezelése, illetve Pridie szerinti felfurkálása jön szóba. Ilyenkor a csontos alapon ejtett mikrosérülések megteremtik a lehetőséget pluripotens sejtbeáramlásra. A szervezet a sok apró törést észlelvén csontosodási folyamatokat indít be. Ha a callus kialakulásának idején állandó mozgásingert alkalmazunk (terhelés nélküli térdtorna) a csontosodási folyamat nem megy végig, megreked a rostos porcos szinten. Ez az anyag minőségileg nem ér fel az üvegporccal, de a porchiányos állapotnál mindenképpen jobb.