Egyetemek, főiskolák
Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karalkalmazott nyelvészet |
Képz. szint: Mesterképzés | |
Munkarend: Nappali | |
Fin. forma: Állami ösztöndíjas | |
Képzési idő (félév): 4 | |
Önköltség (félév): támogatott | |
Kapacitás: 1 < 25 |
Általános szakleírás
Az intézmény képzési sajátosságairól a kartól kaphat tájékoztatást.
alkalmazott nyelvészet mesterképzési szak ››
(A linkre kattintva kilép a hivatalos Tájékoztatóból.)
A jelentkezés és a felvétel sajátos feltételei
A meghirdetett mesterképzési szakok esetében a felvételi pontszám egy részét az oklevél minősítése alapján számolják ki:
– jeles: 20 pont,
– jó: 16 pont,
– közepes: 12 pont,
– elégséges 8 pont.
Amennyiben tanári mesterképzésre jelentkezik, mindenképpen tanulmányozza át A tanári mesterképzésről szóló fejezetet.
Intézményi vizsgák sajátos követelményei
Az alkalmassági vizsgák követelményeire vonatkozóan információ közvetlenül az Intézménytől kérhető.
Általános szabályok
A jelentkezés benyújtása előtt a jelentkező mindenképpen tanulmányozza a 3. sz. táblázatot, amelyben megtalálható, hogy az adott mesterképzésre való jelentkezéshez milyen alapképzésben szerzett oklevél szükséges. Ha ez alapján nem rendelkezik teljes kreditértékű oklevéllel, úgy a megjelölt felsőoktatási intézménynél ún. előzetes kreditelismerési eljárást kell kezdeményeznie. Részletes információk az érintett intézményektől kérhetők. A felvételi eljárás során a kreditelismerési határozatot NEM kell benyújtani! A további tudnivalók megtalálhatók az Előzményként elfogadott szakok, kreditelismerés c. fejezetben.
Pontszámítás:
Felvételi pontok:
– felvételi elbeszélgetés: 70 pont
és
– oklevél minősítése alapján: 20 pont
Többletpontok minden szak esetében: maximum 10 többletpont adható.
– Esélyegyenlőségi maximális pont: 2 pont
– fogyatékosság: 1 pont
– gyermekgondozás: 1 pont
– hátrányos helyzet: 1 pont
– 2. nyelvvizsga / felsőfokú (C1) komplex: 5 pont
– 2. nyelvvizsga / középfokú (B2) komplex: 3 pont
– kiemelkedő szakmai teljesítmény: 7 pont
A jelentkezéshez szükséges benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatos általános információk megtalálhatók a Tájékoztató 3. fejezetében.Felvétel feltétele: felsőfokú oklevél
Többletpontokat igazoló és egyéb, jelentkezéshez kapcsolódó dokumentumok: fogyatékosság igazolása, gyermekgondozás igazolása, hátrányos helyzet igazolása, nyelvvizsgát igazoló dokumentum, oklevélmelléklet/leckekönyv, szakmai tevékenység igazolása
Felvételi vizsgatárgyak
|
Nyelv- és beszédfejlesztő szakterületen pedagógus-szakvizsgára felkészítő képzés
Aktuális tudnivalók:
Meghirdetett képzésünkre, mely 2022. szeptember 16-ai kezdéssel indul, az elektronikus jelentkezés és a dokumentumok elektronikus feltöltésének határideje: 2022. augusztus 31.
Részvétel feltétele: Tanító, óvodapedagógus, gyógypedagógus vagy tanári szakképzettség Egyéb feltétel: – legalább 3 éves pedagógiai gyakorlat – hibátlan beszédteljesítmény, logopédiai szempontú beszédvizsgálat alapján.
Kapcsolattartó/szakfelelős: Dr. Juhász Valéria SZTE JGYPK Alkalmazott Humántudományi Intézet, Magyar és Alkalmazott Nyelvészeti Tanszék, cím: 6725 Szeged, Hattyas u. 10., tel/fax: (62) 544-781, (30) 976-7485, email: juhasz.valeria@szte.hu, alknyelv.jgypk@szte.hu, honlap: http://www.jgypk.hu/tanszek/alknyelv/.
A képzési idő félévekben: 4 félév
Finanszírozási forma: Önerő
A költségtérítés díja: 120.000 Ft
Munkarend: Csak levelezős
Szakirányú továbbképzésben megszerezhető szakképzettség neve: szakvizsgázott pedagógus (nyelv- és beszédfejlesztő területen)
A képzés helyszíne: SZTE JGYPK Magyar és Alkalmazott Nyelvészeti Tanszék (6725 Szeged, Hattyas utca 10.)
A jelentkezés díja: 2000 Ft, amit a felvételi kiértesítéssel küldött csekken kell befizetni.
Jelentkezés módja: az intézmény által kibocsátott jelentkezési lapon.
Befizetés módja: A kar által kiadott csekken.
Csatolandó dokumentumok: oklevélmásolat, valamint szakmai önéletrajz.
Egyéb információk: A képzésről és a jelentkezés feltételeiről információ közvetlen az Intézménytől kérhető.
Egyéb információk: A képzés célja: a hallgatók eddigi, az alap- és mesterképzésben, továbbá a pedagógusi gyakorlatuk során megszerzett ismereteinek elmélyítése és kiegészítése a nevelés-, a nyelvtudomány és a gyógypedagógia új, tudományos alapokon nyugvó, gyakorlatba ültetett eredményeivel, amelyek hatékonyan alkalmazhatók a mindennapi pedagógiai gyakorlat és a fejlesztőmunka során. A képzés résztvevői átlátják a nyelvhez kapcsolódó kognitív és neurológiai folyamatokat, ezáltal képesek lesznek az eddigi szakmai ismereteik és a közvetített speciális tudástartalmak összehangolására, a tanulók fejlettségét, életkori sajátosságait figyelembe vevő differenciált bánásmód alkalmazására, az egyéni és kiscsoportos fejlesztő eljárások kidolgozására, a gyermekek tudatos, tervszerű és speciális fejlesztésére. A képzés résztvevői képesek lesznek hatékonyan alkalmazni a drámapedagógiai és a játékpedagógiai, valamint a szókincsfejlesztő, írás- és olvasásfejlesztő módszerek elemeit, továbbá összefüggéseiben meghatározni és értékelni a diagnosztikai és a fejlesztő folyamatokat a tipikus és az atipikus fejlődésű gyermekek nyelvi fejlesztésében. Nagyobb hatékonysággal lesznek képesek együttműködni a logopédussal, biztonsággal felismerik a beszédhibákat, valamint képesek lesznek szerepet vállalni a prevenciós munkában.
A jelentkezési lapot az alábbi címre kell beküldeni:
SZTE JGYPK Tanulmányi osztály
6725 Szeged, Boldogasszony sgt. 6.
A mérlegelő gondolkodás, információs tudatosság, szövegértelmezés és szövegalkotás tanítása pedagógus-szakvizsgára felkészítő képzés
A képzési idő félévekben: 4 félév
Finanszírozási forma: Önerő
A költségtérítés díja: 120.000 Ft
Munkarend: levelezős
Részvétel feltétele: aa) az alábbi alapképzési szakok valamelyikén (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett végzettség és szakképzettség: gyógypedagógia, szociálpedagógia, óvodapedagógus, tanító, konduktor, szakoktató, csecsemő- és kisgyermeknevelő vagy ac) bármely műveltségi területű tanári szak valamelyikén (korábban főiskolai vagy egyetemi szintű képzésben) szerzett végzettség és szakképzettség vagy ac) az alábbi mesterképzési szakok valamelyikén szerzett végzettség és szakképzettség: gyógypedagógia, szociálpedagógia; és b) legalább három év pedagógus-munkakörben eltöltött szakmai gyakorlat.
Szakirányú továbbképzésben megszerezhető szakképzettség neve: szakvizsgázott pedagógus a mérlegelő gondolkodás, információs tudatosság, szövegértelmezés és szövegalkotás tanítása szakterületen
Kapcsolattartó/szakfelelős: Dr. Juhász Valéria SZTE JGYPK Alkalmazott Humántudományi Intézet, Magyar és Alkalmazott Nyelvészeti Tanszék, cím: 6725 Szeged, Hattyas u. 10., tel/fax: (62) 544-781, email: juhasz.valeria@szte.hu, alknyelv.jgypk@szte.hu, honlap: http://www.jgypk.hu/tanszek/alknyelv/.
Jelentkezési határidő (szeptemberben induló képzések): 2022. augusztus 31.
Jelentkezés módja: az intézmény által kibocsátott jelentkezési lapon.
Jelentkezés díja: 2000 Ft.
Befizetés módja: A kar által kiadott csekken.
Csatolandó dokumentumok: oklevélmásolat, valamint szakmai önéletrajz, munkáltatói igazolás.
A képzés helyszíne: SZTE JGYPK Magyar és Alkalmazott Nyelvészeti Tanszék (6725 Szeged, Hattyas utca 10.)
Képzés kezdete (szeptemberben induló képzések): 2022. szeptember 16.
Egyéb információk: A képzésről és a jelentkezés feltételeiről információ közvetlen az Intézménytől kérhető.
Egyéb információk: A képzés célja, olyan pedagógusok képzése, akik képessé válnak a kritikai gondolkodás, az információs tudatosság, a szövegértés és szövegalkotás témakörében fejlesztő tevékenység végzésére. Azoknak ajánljuk, akik a tanulásfejlesztést egymásra épülő folyamatokban képzelik el, és tudatosan felépített stratégiák mentén szeretnék eljuttatni a tanulókat egy magasabb szintű gondolkodás eléréséhez. A szakvizsgás képzés hangsúlyosan gyakorlatorientált.
Tovább információ még: felvi.hu