Skip navigation

8.3. Hierarchia és struktúra

A világegyetem ismert egészére jellemző tulajdonság a hiererarchikus jelleg érvényesége. Vagyis: az alacsonyabb rendű, de nagy számú komponensre felépülő kisebb egyedszámú, de magasabb minőségű formák létrejöttének érvényessége. Ezek az építkezések azonban vagy megfelelnek valamilyen szigorú szabálynak (valamilyen algoritmus konzekvens „vezérlése”), vagy nem, illetve részben felelnek meg. Ilyenformán az első esetben létrejött formákatstruktúrának, míg a köztes eseteket valamilyen szerveződésnek kell tekintenünk.

Az ember, mint lény sajátságos képet mutat rendszerszempontból: bioszociális komponensrendszerként lehet talán legplasztikusabban leírni azt a formát, amelyet egyedként és társadalmi lényként leír.  Olyan szerveződés tehát, amelynek szigorú strukturális alapjai vannak ( pl.: genetika)és ugyanakkor lényét döntően meghatározó sztochasztikus ( véletlenszerű) elemei is, amelyek végtelen variabilissá teszik szerveződését.Vagyis: trendszerszempontból mindenkiből lehetne koldus és királyfi egyforma eséllyel, ha…Ez a „ha” pedig nem más. mint a szociális rendszerek világa, amely tehát a szrveződés szerveződésének tekinthető.

A rendszereket részrendszerek és elemek alkotják. attól függően-ahogyan korábban jeleztük-, hogy a rendszer célja és funkciója micsoda, beszélhetünk tervező és gyártó rendszerekről, közlekedési rendszerekről, fűtési rendszerekről, de oktatási rendszerről, vagy egészségügyi rendszerrőlugyanúgy.Működésük hatékonyságát,teljesítő képességét rendszerelemzésel és rendszerszintézis alkotásával lehet mmegvizsgálni és értelmezni. E vizsgálatok fő célja megállapítani az adott rendszerre vonatkozó célszerűség, tervszerűség és döntési viszonyokat. Ezeket az elemzéseket rendszeresen el kell végezni,hiszen- főként a sztochasztikus rendszereknél vagy a változások, módosulások bekövetkezésének esélye. Ilyen problematika például esetünkben a tantervi követelmények teljesülése a tervezés, mint rendszerfolyamat tükrében, vagy pl. kölönféle oktatási rendszerek hatékonyságának időről időre történő összevetése (PISA vizsgálatok)

Ismétlő/önellenőrző feladat

Mi a jellemző különbség a struktúra és a szerveződés között?