23.1. A vázizomzat regenerációja

A szatellita sejtekre jellemzője, hogy specifikus ingerek hatására mitotikusan osztódni kezdenek (mioblasztok kialakulása), DNS tartalmuk beépül a mitózisra már képtelen izomsejtek magjába, majd ezt követően (akár a sérült izomrosttal való) fúzió és differenciálódás után többmagvú izomsejtekké olvadnak össze.

A mitotikusan inaktív szatellita sejtek aktivációját az izomsérülés helyére bevándorló polimorfonukleáris leukociták és a szatellita sejtek közötti sejt-sejt interakció (integrinek, adhéziós molekulák) indíthatja el. Az izomrostok és a szatellita sejtek által termelt növekedési faktorok fokozzák a sejtek proliferációját,valamint a sérülés helyére történő vándorlását. Az aktivált szatellita sejtek további differenciálódását, proliferációját, és fúzióját számos egyéb növekedési faktor, makrofágokból felszabaduló IL-6és citokin (autokrin és parakrin módon) létrehozott kapcsolata szabályozza. A szatellitasejtek proliferációját és differenciálódását izomspecifikus szabályozó faktorok a MyoD és Myf5 indítják be.

A harántcsíkolt izomtömeg fő negatív szabályozója, a TGF-béta családba tartozó miostatin (13. ábra), mely gátolja a mioblasztok proliferációját és differenciációját. A vázizomra gyakorolt autokrin-parakrin hatáson kívül endokrin faktorként szisztémás metabolikus hatásokkal is rendelkezik. A miosztatin génjét érintő természetes mutációk esetén, továbbá a miosztatin génkiütött egerekben az izomtömeg megnövekszik. Ezen adatokra támaszkodva a táplálékkiegészítők sorában megjelentek a miosztatin hatását blokkoló készítmények.

A „dupla izomzat" egy valódi tudományos kifejezés, amely arra, az emlősöknél, így embernél is előforduló extrém izomhipertrófiára utal, amely a miosztatin hiányára vezethető vissza.

 

 

 13. ábra: Myostatin szerepe: az izomtömeg fő negatív szabályozója

Myostatin hatásmechanizmusának összefoglalása:

http://www.youtube.com/watch?v=AcZiYtA_0qw

Ezen folyamatok mellett az izomregeneráció elősegítésére kifejezetten előnyös az ananász fogyasztása, mivel bromelin nevű enzim tartalmánál fogva a fehérje emésztést serkenti és az izomregenerációt gyorsítja. A bromelin (bromelai) az ananászban található enzimek keveréke - kéntartalmú, proteáz fehérjeemésztő enzim-komplex.