24.1. Nem-gyógyszeres terápia

  1. Kurtzke pontozási rendszer (neurológiai skála, funkcionális skála)
  2. EDSS-Expanded Disability Status Scale (funkcióromlás mérésére)
  3. NRS-Neurological Rating Scale (agyideg és reflex státusz tesztelésére)
  4. A nem gyógyszeres terápiák során kezdetben statikus izometriás gyakorlatsorok várnak a sérültekre, terhelés nélkül. Ezt fokozatosan nehezítik, a későbbiekben már kis terheléssel mozog a sérült, mely lehet például fiziobol, billenőpad, Bobath henger, stb. Gyógymasszázs kezelésekkel fokozható a szövetek vérátáramlása, ha a sérülés típusa ezt engedi.
  5. Gyógymasszázzsal nemcsak a vérkeringést fokozzuk, hanem növeljük az elfáradt, sérült izmokban az oxigén ellátottságot is.
  6. A következő szint a stretching nyújtó gyakorlatok bevezetése, az érintett ízületek mozgásterjedelmének fokozatos növelése, amely passzív és aktív kimozgatásokat jelent a beteg izületeiben: ki-be rotatio, láb emelése, fordítása, stb. Gyógymasszázs szintén alkalmazható a végtagoknál, az izomrostok, inak és szalagok rugalmasságának elősegítésére.
  7. Proprioceptív training-mozgáskoordinációs edzés: Itt különböző izomfeszítést, szolgáló feladatköröket hajtanak végre, törzs és végtagmozgatásokat, a fogóerő és képesség javítását, izomerősítések akár szerek segítségével, koronggal, bottal, súlytáskával. Gyógymasszázs kezelést a training után célszerű alkalmazni, amely pihentető és regenerálja az izmok fáradásos és megfeszített állapotát.
  8. Az egyensúlyi helyzet javítása Feldenkrais módszerrel javítható. A módszer a testtartás és a testmozgás újrafelfedezésére irányul. A gyakorlatok könnyebbé teszik a mozgást, a testet, mert újra megtanítják az agyat a tudatos és fájdalommentes mozgásra. Csökken a testben az izmok terhelése, az izomgörcsök gyakorisága. A módszer Moshe Feldenkrais (1904-1984) nevéhez fűződik, akinek az aktív sportolás és katonai szolgálat során térd és az ízületi problémái voltak. Műtét helyett inkább önmaga gyógyítását választotta szomatikusan.
  9. A rehabilitáció utolsó periódusában alkalmazható az ún. periostális-csonthártya masszázs, amely megerősíti a csontosodási folyamatokat és növeli a szervek és izmok teherbírását. A kezelés kiegészíthető hűtő és melegítő terápiával (crioterápia), az esetlegesen fellépő gyulladások csökkentésének és regenerálódásának gyorsítására. A gyógyulás kapujában már olyan izomgyakorlatok is végezhetőek, amelyek könnyített terheléssel járnak, például úszás, kerékpározás, stb.