32.1. Vérdopping

A vérátömlesztés során a sportolók vörösvérsejteket vagy azokat tartalmazó készítményeket kapnak intravénásan. Az átömlesztéssel járó kockázat mellett mellékhatásként sokszor allergiás reakciók - láz, kiütés - is felléphetnek, nem csoport azonos vér használata pedig vesekárosodást okozhat. Előfordulhat ezen kívül lázat és sárgaságot okozó késleltetett transzfúziós reakció, fertőző betegségek - vírusos hepatitis, AIDS - átvitele, a vérkeringés túlterhelése és anyagcserezavar.

A vérdopping lényegében nem egy szer, hanem egy tiltott módszer. Lényege, hogy a sportolótól a versenyt megelőző hetekben vért vesznek, és tárolják néhány hónapig. A sportoló vérmennyisége egy bizonyos idő után ismét eléri a normál szintet, s a verseny előtt, a korábban levett vért transzfúzió formájában visszaadják. A vérdopping megnöveli a vörösvérsejtek számát és ezáltal a vér oxigénszállító kapacitását. Az oxigénszállító képesség javulása az aerob állóképesség javulását eredményezi, mely döntő fontosságú néhány sportágban, mint például a kerékpározás, vagy a távfutás.

A vérdoppinghoz nemcsak autológ, homológ hanem heterológ vért vagy bármely eredetű vörösvérsejt-terméket előszeretettel használnak a versenyzők,melyek használata a sportban tilos. Ezen túlmenően a vérdopping kategóriába sorolható az oxigénfelvétel, szállítás és leadás mesterséges fokozása, ideértve a perfluor-vegyületeket, efaproxiralt (RSR13) és módosított hemoglobin-termékeket (pl. hemoglobin alapú vérhelyettesítők, mikro-enkapszulált hemoglobin-termékek).

Perfluor vegyületek: -a gyógyászatban oxigénfelvevő és oxigénmegkötő képességük miatt művérként, a kozmetikában oxigénpakolások alapanyagaként használatosak.

Efaproxiral egy bezafibrát analóg ( hiperlipidémia kezelésére alkalmazott hatóanyag),melyet depresszió,agyi traumák és sarlósejtes anémia kezelésére használnak. Javítja a szöveti oxigenizációt, ezért a WADA a tiltott szerek listája közé kategorizálta a molekulát.

Dél Afrikában és Oroszországban engedélyezett és forgalomban lévő készítmények a hemoglobin alapú oxigén szállító molekulák (Hemoglobin-based oxygen carriers).