33.2. Mellékvese kéreg hormonok: kortikoszteroidok

A mellékvesekéreg által termelt szteroidok: valamennyi hormon kiinduló prekurzora a koleszterin (32. ábra).

  • Mineralokortikoidok: A szervezet só- és vízháztartását szabályozzák. A nátriumion megőrzését és felvételét, következményes víz- és kloridion visszatartást, valamint a káliumion és a hidrogénion kiürítését okozzák.
  • Glukokortikoidok: Többek között szabályozzák az anyagcserét, fokozzák a katekolaminok hatását, csökkentik a csontképződést és a sejtközötti tér fehérjéinek termelődését, gátolják az immunrendszert és a gyulladásos reakciókat, szabályozzák a só- és vízháztartást, valamint nélkülözhetetlenek a tüdő kifejlődésében.
  • Hímnemihormonok avagy androgének: az elsődleges és másodlagos nemi jellegek kialakulásában vesznek részt.

A mellékvesekéreg (cortex) állománya szövettanilag három, a felszínnel párhuzamos rétegre osztható. Ezek kívülről befelé:

  1. Zona glomerulosa (Glomerulosus = gomolyagos.) Vékony réteg, közvetlenül a kötőszövetes tok alatt. Sejtjei fészkekbe rendeződnek. A sejtcsoportokat sinusoid kapillárisok veszik körül.
  2. Zona fasciculata (Fasciculatus = köteges.) A sokszögű sejtek a felszínre merőleges gerendákat képeznek. A gerendák között, velük párhuzamosan futnak a sinusok.
  3. Zona reticularis (Reticularis = hálózatos.) Hálózatos sejtkötegekből áll, melyek között sinusok futnak.
Zona glomerulosa

A zona glomerulosa mineralokortikoidokat termel, melyek közül a legfontosabb az aldoszteron, amelynek fontos szerepe van a vérnyomás hosszú távú szabályozásában.

Zona fasciculata

A zona fasciculata termeli a glükokorticoidokat, emberben a legfőbb képviselője a cortisol. Termelődését az agyalapi mirigy elülső lebenyének adrenocorticotrop hormonja (ACTH) szabályozza. A glükokortikoidok több szinten hatnak az anyagcserére (elsősorban a szénhidrátok anyagcseréjére), csökkentik az immunrendszer aktivitását és fejlettségét, hatásosan gátolják a gyulladásos reakciókat.