33.1. Helyi érzéstelenítők
A lokálanesztetikumok lokálisan és reverzibilisen felfüggesztik az ingerlékeny szövetek ingervezető képességét. Kémiai szerkezet alapján két nagy csoportba sorolhatók a vegyületek:
észter származékok (kokain, benzocain, procain, chlorprocain, tetracain); amidszármazékok (lidocain, mepivacain, bupivacain, ropivacain, etidocain, prilocain, articain).

32. ábra: http://www.tankonyvtar.hu
Valamennyi helyi érzéstelenítőnek van központi idegrendszeri hatása: tremort, nyugtalanságot, klónusos görcsöket okozhatnak, majd deprimált állapot következik, mérgezésben a halál oka légzésbénulás. A szívhatások a kinidinre emlékeztetnek. A neuromuscularis junkció nátrium csatonáit is képes kis mértékben bénítani, ami miatt az izomkontrakció is gátolt.
Felszívódásuk, penetranciájuk annál jobb, minél vaszkularizáltabb területre kerülnek beadásra. A kifejezett lokális hatás elérése céljából szokták érszűkítőkkel (pl. adrenalin) kombinálni. Az amid származékok a zsírszövetben átmenetileg felhalmozódhatnak, ami csökkenti a vérszintjüket. Az észter származékok felezési ideje olyan rövid, hogy eloszlásuk a szervezetben alig határozható meg. Az észter származékokat a pszeudokolinészteráz bontja, a lebomlásuk igen gyors. A liquorban azonban ez az enzim nincs jelen, ezért spinális anesztézia esetén a hatás addig tart, míg a szer ki nem diffundál a liquorból.
Az amid származékokat a máj mikroszomális enzimrendszere metabolizálja (P450), a keletkező metabolitok között enyhe aktivitású antiarrhythmiás és emetikus vegyületek is találunk. Ennek megfelelően az amid származékok toxicitása májbetegeken nagyobb lehet.
A klinikailag használatos helyi érzéstelenítők három szerkezeti részből tevődnek össze:1) lipofil aromás gyök
2) hidrofil aminocsoport
3) alifás intermedier, a lipofil és hidrofil részek között
Az aromás gyök és az intermedier közötti kötés alapján csoportosítjuk őket észter- és amid-csoportba.
A helyi érzéstelenítők gyenge bázisok, melyek vízoldékony sóit használjuk gyógyszerként. A legtöbb vegyület pH-ja 8-9 közötti, ezért normál szöveti pH mellett a sóikból fel tud szabadulni az aktív farmakon. Ha azonban a lokális pH csökken, csak minimális mennyiségben lesz jelen a nem ionizált forma, így kevés a lipidoldékony, hatását kifejteni tudó vegyület. Ezen oknál fogva a helyi érzéstelenítők gyulladásos szövetekben kevésbé hatékonyak.