Skip navigation

7. fejezet: Saját élményű gyakorlatok a mozgásszervi fogyatékosság megismeréséhez

Célkitűzés

A fejezetben található játékos gyakorlatok célja, hogy megismertessék a gyógypedagógus-hallgatókat a mozgásszervi fogyatékosság megismerésében, elfogadásának előmozdításában szervezett érzékenyítés módszertani alapelveivel, didaktikai lépéseivel. A gyakorlatokkal lehetőséget tudjanak teremteni a gyermekek számára, hogy megtapasztalják és megértsék mozgásszervi fogyatékos csoporttársaik, osztálytársaik, ismerőseik mindennapi nehézségeit.

Tartalom

Gyakorlatok a mozgásszervi fogyatékosság megismeréséhez

Kulcsszavak

feladat, instrukció,  eszközszükséglet, tevékenységek

Az érzékenyítő gyakorlatok eszközszükséglete jelentős, általános és speciális eszközökre is gondolni kell. Ötleteket ad ehhez a sérülésspecifikus eszközök gyűjteménye, melyet Dombainé és Szöllősyné állított össze Sérülésspecifikus eszköztár mozgáskorlátozott gyermekek, tanulók együttneveléséhez címmel.

Az eszközgyűjtemény tágabb értelemben vett környezeti adaptációkat, berendezési és felszerelési tárgyakat, valamint a mozgáskorlátozott gyermekek nevelése, oktatása, gondozása során alkalmazott taneszközöket, gyógyászati, oktatási és önkiszolgálást segítő segédeszközöket, speciális fejlesztő eszközöket tartalmaz.

Az eszközkatalógus lapjain megtalálható az eszközök fényképe, leírása, beszerezhetősége és az is, hogy az eszköz elsősorban kiknek ajánlható. Az eszközgyűjtemény tehát eligazítja az érdeklődőket az eszközök felhasználhatóságát illetően is, így segítséget nyújthat az érzékenyítő foglalkozásokhoz is.