Skip navigation

9.1. Hallássérültek

A hallássérült személyek esélyegyenlőségét biztosító kommunikációs lehetőségek közül az első hazai fejlesztésének mondható a Matáv által működtettet Jelmondó - a hallás- és beszédkárosultaknak - szolgáltatás. Célja, hogy a hallás- és / vagy beszédfogyatékos személyek is képesek legyenek kommunikálni a hallásukban és beszédükben nem korlátozott személyekkel. Ez a kezdeményezés 2001 óta elérhető. (MATÁV hivatalos honlapja)

Az internet és a mobiltelefonok elterjedésével a siket és nagyothalló emberek kommunikációja könnyebbé vált, mivel szöveges és / vagy képi üzeneteket tudnak küldeni az SMS, az MMS és a Chat szolgáltatásokkal. A 3G-s mobilhálózattal, az okos telefonok, IPhone-ok és tablet-ek segítségével pedig a videó üzenetek, video telefonálások is megoldhatóak helyszíntől függetlenül például a Skype vagy az ooVoo alkalmazás segítségével. Hazánkban a Hallatlan Alapítvány működteti az online jelnyelvi tolmácsszolgáltatást, mely a hallássérült személyek ügyintézésben nyújt segítséget, ott ahol nincs jelnyelvi tolmács. (Hallatlan Alapítvány hivatalos honlapja)

Bemutató film: https://www.youtube.com/watch?v=SX5Vn34lSgsforrás: Hallatlan Alapítvány http://hallatlan.hu/

Szintén a Hallatlan Alapítvány működtet a magyar jelnyelv iránt érdeklődők számára egy jelnyelvi szótárt, melyben közel 2500 szót mutat be (különböző témakörökben) videofelvételeken keresztül. (lásd: 1. sz. kép) A jelnyelv tanulását segíti egy mobilkészülékre letölthető alkalmazás is (Android, IPhone), mely elérhető a Google Play Áruházon keresztül.

1. sz. kép Jelnyelvi szótár II.
(forrás: https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.hallatlan.hallatlanlite#?t=W251bGwsMSwxLDIxMiwiZXUuaGFsbGF0bGFuLmhhbGxhdGxhbmxpdGUiXQ)

A legújabb országos lefedettségű online videó-tolmácsolási rendszert a SINOSZ (Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége) fejlesztette ki. (lásd: 1. sz. film) A siketek és a nagyothallók mellett a siketvakok kommunikációját is segíti ez a szolgáltatási rendszer. A tolmács a halló személlyel hangzó nyelvi kommunikációt folytat, míg a siket személlyel jelnyelven kommunikál, s a nagyothalló személy részére leírja az elhangzottakat. (SINOSZ hivatalos honlapja)

1. sz. film: Infokommunikáció az esélyegyenlőség szolgálatában

Bemutató film: https://www.youtube.com/watch?v=NjjMrza7OOo
forrás: Kontakt Tolmácsszolgálat https://www.skontakt.hu/portal

A 21. század világát áthatja a vizuális információk sokasága. Ez a pedagógiai tevékenységben is megmutatkozik. A tanórai szemléltetésekre egyre gyakrabban használunk hosszabb- rövidebb filmfelvételeket. A felvételen látottakat általában magyarázattal egészítjük ki, ami lehet élőszóban, vagy hangfelvétel formájában. A hallássérült, siket személyek számára ez a fajta szemléltetés csak akkor értelmezhető teljes mértékben, ha megfelelő felirattal látjuk el a felvételt, csak így biztosított számukra is az információkhoz való egyenlő esélyű hozzáférés. A filmekhez feliratot legegyszerűbben a Windows Movie Maker program segítségével készíthetünk, de számos egyéb ingyenes szerkesztő program létezik.