Skip navigation

9.3. Mozgássérültek

A mozgássérült emberek életében is minőségi változást hozott a számítógép és internet. Speciális számítógépes programokkal lehetővé vált, hogy képesek legyenek a számítógépet használni azoknak is, akiknek nehézséget jelent a billentyűzet vagy az egér használata.

A Joymouse egy olyan alkalmazás, amely az egeret helyettesíti joystick-kal.

A Head Mouse „fejegér” az ELTE Neurális Információfeldolgozási Csoport (NIPG) fejlesztése. Kamera segítségével a kurzort a fejmozdulatokkal lehet irányítani, kattintani pedig kacsintással lehet. Ezzel az alkalmazással a súlyos mozgássérült személy is viszonylag kényelmesen tud akár a neten is „szörfözni”.

A fejegér továbbfejlesztett változata a Mousence program, amely szintén a NIPG fejlesztése, ami már tableteken, okos telefonokon is működő alkalmazás. A kurzor szintén a fejmozgatásával irányítható, kattintani pedig egy bizonyos ideig az adott pontra való nézéssel, fixálással lehet. (lásd: 2. sz. film)

2. sz. film: A világ a fejegérrel
forrás: https://www.youtube.com/watch?v=cDY4CBt0yLU

A Vocal Joystick egy hanggal irányított kurzor azok számára, akik nem képesek más alternatív módon irányítani azt. (lásd: 3. sz. film) Különböző hangokkal adható meg a mozgatás iránya, a hangerősség pedig a kurzor mozgásának sebességet irányítja. (Dajkó, 2007)


3. sz. film: A Vocal Joystick irányítása
forrás: https://www.youtube.com/watch?v=Ti7VWQbm3EU

A Pető Intézetben a szabadidős sport tevékenységként alkalmazzák a Wii-konzol játékokat (Wii-Fit és Wii-Sport). (lásd 4. sz. film) Kutatási eredmények alapján igazolták a játék fejlesztő hatását. A játékban résztvevő gyermekeknek fejlődött a mozgáskoordinációjuk, pontosabbak és motiváltabbak lettek, valamint a kognitív képességeik is pozitívan változott érdeklődésük megnövekedett, figyelmi idejük kiszélesedett. (Sáringeré és Nádasi, 2010)

4. sz. film: Wii bajnokság a Pető Intézetben
forrás: http://index.indavideo.hu/video/Megyek_elore_mint_a_korfuresz