Skip navigation

9.2. Látássérültek

A látássérült személyek a vizualitásra épülő világunkban hátrányt szenvednek. Azonban a számítógépek (számítógépes programok) elterjedésével megnövekedett önállóságuk, valamint az esélyük a megfelelő információk hozzáféréséhez. Ilyen programok például a képernyőolvasók, lapolvasók, optikai karakter felismerő programok, s hazánkban még kevésbé elterjedt beszédszintetizátorok.

A látássérült személyek egyenlő esélyű hozzáférést az információkhoz hazánkban a MVGYOSZ (Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége) kezdeményezése alapján az „Informatika a Látássérültekért Alapítvány” biztosítja. A képernyőolvasók segítségével a látássérült személyek képesek a számítógép használatára. Hazánkban a Jaws for Windows programot alkalmazzák, amely a monitoron látható üzeneteket felolvassa, és a billentyűleütéseket hanggal kíséri. A képernyőnagyító szoftverek felnagyítják a számítógép monitorján látottakat. Hazánkban a MAGic és a ZoomText képernyőnagyító szoftvereket alkalmazzák. A mobiltelefonok használatát könnyíti meg a Nuance Talks&Zoom (képernyőolvasó és képernyőnagyító) program. A program alkalmazásával nagyítható a képernyőn megjelenő információ, valamint ugyanezt az információt emberi hangon is képes közvetíteni, így egy aliglátó, vak személy is képes SMS-t, e-mailt írni, olvasni, vagy akár a weben böngészni. A RoboBraille.org egy olyan e-mail és web-alapú ingyenes szolgáltatás, amely dokumentumokat képes átalakítani különböző formátumokba. A szolgáltatás egy hagyományos dokumentumot alakít át számítógépes vagy irodalmi Braille dokumentummá, vagy mp3 fájlokká, vagy akár e-könyvvé (Kindle, ePub). Mindezek mellett a nem akadálymentes formátumot is átalakítja egy jobban hozzáférhető formátumba, például egy kép formátumú pdf dokumentumot címkézett pdf-be. (MVGYOSZ hivatalos honlapja)

A látássérült személyek irodalmi élményhez való jutása hosszú időn keresztül csak igen nehezen volt megoldható. A MVGYOSZ Hangoskönyvtára már a 70-es években biztosította a kazettás vagy szalagos hangoskönyvek kölcsönzését, majd a 90-es évektől már a CD-n hallgatható könyveket is. Ma már számos irodalmi mű akadálymentes változata elérhető mp3 formátumban is a MEK (Magyar Elektronikus Könyvtár) oldaláról.