Skip navigation

Az alapkosárérintés technikája

Az alapkosárérintés egy igen sajátos érintési mód, melyben az ujjak meghatározó szerepet kapnak az egyszeri és elpattanó érintés kialakításában. Az elsajátítása igen nehéz, sok gyakorlást igényel. Kezdőknek már a tanítás elején meg kell ismerniük és tudni kell alkalmazni ezt az érintő felületet, hiszen a labda megjátszása és játékban tartása a kosárérintésen alapszik. Mindaddig, míg a tanulók nem sajátítják el kellő technikai tudással, addig nem is tud létrejönni szabályos és élvezetes röplabda játék. Az elpattanó felület kialakítása illetve onnan a labda továbbítása nem tartozik a természetes mozgásformák közé, ezért sokszori bemutatásra és magyarázatra szorul. A kosárérintéssel történő megjátszás alapjában véve saját társtól érkező labda, a játékban második érintésként szerepel. Kosárérintéssel történik a feladás, mellyel a labdát gyorsan és pontosan lehet a megfelelő helyre (befejező játékoshoz) irányítani. Kosárérintés a következő pozíciókban történhet: mély, közepes és magas testhelyzetekben illetve levegőben. Az érintés történhet különböző módon: érintés oldalra, hátra és elfordulás után. Egyéb érintései lehetnek: egykezes kosárérintés, pörgetés, ejtés, húzás.

Gyakorlatok az alábbi linken érhető el:

 

Érintés végrehajtása

A labda felé történő helyezkedés és igazodás után a tanuló vállszélességű terpeszállásba kerül, egyik láb kissé előrébb helyezkedik el, biztosítva a stabil egyensúlyi helyzet kialakítását. A láb bokában és térdben hajlított a törzs lazán kissé előre dől, tekintet a labdán, a kar könyökben hajlított a labda felé mutat. Az érintéskor a csukló hátrafeszített állapotban van, a tenyér az ujjak segítségével kosarat formál, a kar könyökben hajlított. Az ujjak belső ujjpercein jön létre az érintés, melynek egyidejű és elpattanónak kell lennie. Ezt azzal érjük el, hogy ujjaink enyhén hajlítva, tónusos állapotban vannak. A labdát megfogni, és megtartani nem lehet. Az érintés homlok előtt kb. 15-20 cm-re történik. A kipattanó labdát a könyök nyúlása segíti, a tenyér utána mutat a labdának. A karok az érintés után párhuzamosak és nem nyílnak szét. Csuklóval rábólintani nem szabad, a tenyér nem érintheti, a labdának lehetőleg forgás nélkül kell haladnia a feladás irányába. Távolság növelésére fokozottabb térd- és könyökhajlítással végrehajtott érintést alkalmazunk. A labda pontos végrehajtása és időzítése az egyik legfontosabb alapfeltétel, fokozatosan fejlesztik és finomítják a kezek összehangoltságát, az érintés helyes kialakítását.

Az érintőfelület kialakítása

Alaphelyzetben alsó középtartásban a kezek két oldalról körülfogják a labdát, a hüvelyk és a mutató ujjak egymás felé néznek, közöttük a távolság 2-3 cm. A tenyér és ujj egyaránt tartja a labdát. Megemelve mellső középtartásban a könyök nyújtott állapotánál a csuklót hátrafeszítjük, így a labda kikerül a tenyérből, és csak az ujjak belső ujjpercei tartják a labdát. Ezt emelve homlok felé 20-25 cm-re, könyökök hajlított állapotban kapjuk meg a helyes labdatartást. A labdát a hüvelyk, a mutató és középső ujj tartja és érinti az ujjbegyek belső felületeivel, a többi két új „ráfekszik" a labdára.

 


 

Kosárérintés jellemzői

  • alapkosár érintés,
  • magas kosár érintés,
  • légikosár érintés.

Gyakorlatok

  • Alaphelyzetben fej felé dobot labda elkapása úgy, hogy kosárformát alakítunk ki a kezünkből.
  • Földre lepattintott labda felpattanás utáni leérkezése alá helyezkedve kosárintés kialakításával.
  • Társ szemből dobot labdához való igazodás és kosárformát képezve a labda érintése.
  • Padon hasonfekvésben a párok egymással szemben „tolják át" kosárérintéssel a labdát erőteljes könyöknyújtással.

 

 

  • Kosárformával a labdát fej fölé ütögetve az érintés megtartásával.
  • Kosárérintéssel a labda fej fölé való feljátszása függöny vagy fal mellett oldalt állva, oly módon, hogy se a könyök, se a labda ne érje a tárgyakat.
  • Labda fej fölé való feljátszása kosárérintéssel, közben guggolást hajt végre a tanuló, majd feláll.
  • Labda fej fölé való feljátszása kosárérintéssel, közben fordulatokat tesz (180-360 fok).