Skip navigation

Labda elfogása

A labda elfogása alatt a labda átvételét értjük. A labda elfogását alkalmazzuk a felénk érkező labda birtokba vételéhez támadó játékosként, valamint a labda megszerzésére irányuló tevékenységnél (halászás) védő játékosként.

A labdaelfogás fázisai:

  1. Helyezkedés az érkező labda irányába
  2. Labdáért nyúlás
  3. Érintkezés a labdával
  4. Bekísérés
  5. Felkészítés

A labda elfogásához kapcsolódó szabályok:

  1. A labdát szabad kézzel (nyitott vagy zárt), karral, fejjel, törzzsel, combbal és térddel dobni, elfogni, megállítani, lökni, vagy ütni.
  2. Az elfogott labdával legfeljebb 3 lépést szabad megtenni.

Egy lépésnek tekintjük:

  1. ha mindkét lábával a talajon álló játékos az egyik lábát felemeli, és ismét visszahelyezi, vagy az egyik lábát egyik helyzetből egy másikba mozgatja;
  2. ha a játékos a talajt egyik lábával érinti, és a labdát elfogja, s ezután a másik lábával megérinti a talajt;
  3. ha a játékos egy ugrás után egyik lábával érinti a talajt és utána ugyanazzal a lábával ugrik, vagy a talajt a másik lábával megérinti;
  4. ha a játékos egy ugrás után mindkét lábával egyidejűleg érinti a talajt és utána az egyik lábát felemeli, és ismét visszahelyezi, vagy az egyik lábát egyik helyzetből egy másikba mozgatja.

A labda elfogásának oktatása:
A labda elfogásának oktatása az átadás oktatásával együtt valósulhat meg, mivel a labda elfogását egy átadásnak kell megelőznie. Így a két technikai elem oktatása hasonló metóduson keresztül valósulhat meg. Ennek a folyamatnak, valamint az oktatást segítő játékoknak a leírását az átadásoknál kívánom részletezni.