Skip navigation

STREETBALL

Világszerte egyre elterjedtebb a szabadtéri, utcai kosárlabdázás, amihez nagyban hozzájárult a versenyszerű kosárlabdázás népszerűsége. Az iskolák udvarán, szabadtéri tereken felállított palánkok kecsegtetik az ifjúságot, hogy egyedül, ketten, hárman, négyen kezdjenek önszervezendő módon játszani, ezért egyre többen szeretik meg ezt a játékot. Egyszerű technikai elemek alkalmazása hamar élményszerűvé teszi a játékot, de a régebben versenyszerűen kosárlabdázók is megtalálhatják maguknak azt a versenyzési formát, ahol hódolhatnak kedvenc sportáguknak.

Streetball szabályok:

A streetball mérkőzéseken a FAIR PLAY szabályai az irányadóak.
A pályafelügyelő nem bíró, csak a jelzett, vitás esetekben dönt.
A Streetball 3-3 elleni játék. Minden csapat 3 + 1 főből áll. Akkor lehet cserélni, amikor a csapat a labdát birtokolja.
Minden csapat minimum 3 fővel kezdheti el a játékot, és legalább kettőnek a pályán kell lennie a mérkőzés végén. A torna alatt csapattag nem cserélhető ki másik személyre és új játékos nem állhat be, ha nincs a leadott nevezési lapon benevezve.
Játéktér: mérete szabadon változtatható, de célszerű a 10 x 7 méter terület kijelölése.
A játékot kezdő csapatot sorsolással (pénzfeldobással) a pályafelügyelő dönti el. Minden egyes kosár után automatikusan változik a labdát birtokló csapat.
Kosár utáni labdabirtoklás váltás esetén az ellenféllel kezeltetni kell a labdát a 2 pontos vonalon kívül. Ahhoz, hogy egy csapat érvényes kosarat tudjon elérni, legalább ketten kell, hogy érintsék a labdát. 3 másodperces szabály nincs!
Védőlepattanó után a labdát ki kell vinni vagy passzolni, a 2 pontos vonalon kívül.
Nincs feldobás, helyette minden esetben a védekező csapatot illeti a labda.
Zsákolni tilos! Kizárást von maga után. A palánktartó állvány és a védőszivacs nem tartozéka a pályának.
Mérkőzésenként minden csapat egyszer kérhet időt, de nem az utolsó 2 percben.
A támadó csapat 30 másodpercen belül el kell, hogy dobja a labdát. Szándékos időhúzás esetén a pályafelügyelő a másik csapatnak ítélheti a labdát.
Minden kosár és büntető 1 pontot, a köríven kívüli dobás 2 pontot ér.
A mérkőzés 16 pontig vagy 20 percig tart, futó órával. A megadott büntetődobás a játékidő után is el kell végezni. Amennyiben a mérkőzés 20 percnyi játékidő leteltekor döntetlen, úgy a „hirtelen halál" dönt. A támadó csapatot itt is a pályafelügyelő dönti el sorsolással.
A faultot, az mondja be, aki ellen elkövetik. A sportszerűség itt is nagyon fontos! Ha a faultolt játékos érvényes kosarat ért el, úgy az számít, és nem jár a szabálytalanságért büntetődobás. Dobás közbeni fault után - amennyiben nem ment be - mindig büntetődobás van, 1 vagy 2 (attól függően, hogy hány pontot ért volna a dobás).
A hatodik csapatszemélyi után minden egyes faultért büntetődobás jár. A büntetődobás elvégzése után a labda mindig az ellenfelet illeti meg, függetlenül attól, hogy a büntetődobás bement-e vagy sem.
Büntetődobásnál nem kell a lepattanóért „menni" - mivel függetlenül attól, hogy sikeres volt a dobás vagy sem az ellenkező csapat hozhatja a labdát játékba.
Az első szándékos szabálytalanság után 1 büntetődobás jár, a második után a vétkes játékost ki kell zárni a mérkőzésből.
Verekedés esetén mindkét csapatot ki kell zárni a streetball versenysorozatból.
A fent nem említett egyéb a kosárlabdához kapcsolódó kérdésekben a kosárlabdázás versenyszabályai a mérvadók.
A streetball játék nagyban fejleszti a tanulók önállóságát, reális véleményformálását, konszenzuson alapuló döntések elfogadását, szabálykövető magatartás kialakulását.