Skip navigation

Általános célok, alapelvek

 

A kosárlabdázás az egyik „legatletikusabb" labdajáték, melynek eredményes és élményszerű műveléséhez a kondicionális és koordinációs képességek magas szintjére, ehhez pedig az egész testre kiterjedő, arányos képességfejlesztésre van szükség. Az erőedzés az egyéni képességek gyarapításával járul hozzá a csapat teljesítményéhez. Mindemellett: fejleszti a kosárlabdázáshoz nélkülözhetetlen gyorsaságot, robbanékonyságot, ugró- és dobóerőt, hatékonyabbá teszi a mozgást, terhelhetőbbé teszi a játékosokat, csökkenti a regenerálódás idejét, erőssé teszi a testet, hogy megóvja a sérülésektől, segít a stressz leküzdésében. Az együttes kemény munka, a közös célokért való küzdelem hozzájárul a csapategység kialakulásához, felelősségre, elszámoltathatóságra, egymás megbecsülésére tanít. És ne feledjük: a kosárlabda pálya „mindkét végén" erősnek kell lenni!
A képességfejlesztésnek nem lehet azonban célja, hogy a fejlődést jelző mutatókat az elérhető határokig növelje. Ezek csupán relatív értékkel bírnak: a maximális erő szintjének növelése például bizonyos határon túl negatív hatású lehet. „A lényeg a kölcsönhatások magasabb szintű egyensúlyának megteremtésén van (Nádori 1986)".

Az erőfejlesztést a tanulók egyéni fejlettségi szintjének, erőnléti állapotának, teherbíró képességének gondos felmérésével kezdjük, majd legalább félévente ellenőrizzük. Erre az alábbi felméréseket javasoljuk:

Felmérés Erőfajta 7-11 évesek 11-15 évesek 15-19 évesek
Testmagasság (cm)    igen  igen  igen
Testsúly (kg)    igen  igen  igen
Testtömeg index (kg/m2)    igen  igen  igen
Vágtafutás (s) lokomotorikus gyorsaság
 14 m
 28 m
 28 m
Ingafutás 5,75 m-en oda-vissza (s) lokomotorikus gyorsasági állóképesség
 3 ciklus
 5 ciklus
 10 ciklus
NBA agilitás teszt (s)  agilitás
 nem  igen  igen
Állóképességi ingafutás 20 m-es pályán (Beep-teszt)
állóképesség
 igen  igen  igen
Ugrókötél hajtás előre (db)
láb erőállóképessége
 nem  2'  3'
Indítás (dobás előre) kosárlabdával ügyesebb és ügyetlenebb kézzel (m)
kar-vállöv gyorsasága és dobóügyessége
 3-as méret 5-as méret női 6-os, ffi 7-es méret
Függőleges felugrás helyből, karlendítéssel (cm)
láb-törzs (robbanékony-) gyorsereje
 nem  igen  igen
Kétkezes dobás fej mögül előre medicinlabdával távolságra (m)
kar-vállöv gyorsereje (dobóerő)
 nem  2 kg 3 kg
Kétkezes mellső lökés előre medicinlabdával távolságra (m)
kar-vállöv gyorsereje (lökőerő)
 nem  2 kg
 3kg
Felülés (gerincvédelemmel!) könyökkel térdérintés és ereszkedés kh.-be (k.h. hanyattfekvés, lábszár az oldalára állított zsámolyon) (db)
hasizom erőállóképessége
 nem  30"  60"
Törzsleengedés és emelés vízszintesig (k.h. zsámolyon combfekvésben) (db) hátizom erőállóképessége
 nem  30"  60"
Mellső fekvőtámaszban karhajlítás-nyújtás kifáradásig (mellkassal 2, ill. 3 kg-os medicinlabda érintése hajlításkor) (db)
kar-vállöv erőállóképessége, törzs statikus ereje
 nem  igen  igen
NBA agilitás teszt

A felmérések bizonyos próbái helyettesíthetők a 2014. őszétől bevezetésre kerülő Netfit fittségi állapotfelmérő rendszer azonos (Beep-teszt), illetve hatáskiváltás szempontjából hasonló próbáival (pl. ütemezett fekvőtámasz teszt) is.

Az edzések, felkészülési periódusok tervezésében vegyük figyelembe az edzéstervezés általános elméleti és metodikai szempontjait (pl. a tiszta felkészülési időszak első három hetében a terjedelem nagyobb, az intenzitás kisebb mértékben - a kosárlabdázásra jellemző speciális mozgásanyag hangsúlyozása nélkül - egyenletesen nőjön)!
Az erőnléti munkához zavartalan környezeti feltételeket (pl. terem, szerek, higiéniai körülmények) kell biztosítanunk. A felkészülést a táplálkozással, regenerálódással, pihenéssel kapcsolatos életmód-tanácsadás, az edzésmunka jelentőségének tudatosítása is támogassa!