Skip navigation

Játékok

Tűz - víz - repülő, szoborjátékok, futóversenyek, váltóversenyek, forgójátékok, házfogó, vonalfogó, állóhelyben végzett labdás versenyek, egyéni versenyek, páros versenyek csapatversenyek, vigyázz a labdára, labdahajsza, mozgás közben vérzett gyakorlatok labdával, egyéni versenyek, páros - és csapatversenyek, átadó versenyek, labdacica, váltóverseny, bombázás, tűzharc (pados kidobó) pontszerző.
Az alaptechnikai elemek oktatásnak üteme a tanulók előképzettségétől függ. Ha gyors a tanulási képessége a gyerekeknek és megfelelő ügyességgel rendelkeznek a csoport tagjai, akkor az egyes alapelemeket labdavezetéseket, átadásokat, kosárra dobásokat (egykezes felső dobás, fektetett dobást, védekező alapmozgásokat) 1:1 elleni játékban kell gyakorolni.

Az előkészítő játékok elengedhetetlenül fontos szakasza a kezdő kosárlabdázók képzésének, de nem nélkülözheti az alapvető technikai elemek elsajátítását, megtanulását.
A csoport összetétele határozza meg, milyen ütemben haladjunk az alaptechnikai elemek oktatásával.
Nem kell sietni, az alaposan igényesen egymásra épülő oktatási program sikeresebb és eredményesebb lesz.
Az alsó tagozatos vagy kezdő kosárlabdázók oktatásában a technika elemek elsajátításának előfeltételeit kell kialakítani, megalapozni az előző évek gyakorlatanyagának elsajátítatásával.
Gyakori hiba hogy úgy kezdenek el technikai elemet oktatnia tanárok, hogy nincs meg az eredményes oktatáshoz a tanulók előképtettség (pl.: álló helyben átadásokat oktat, de a tanuló még a faltól visszapattanó labdát is néha tudja elkapni)
A kosárlabdázás legegyszerűbb játékeleme az 1:1. A játékhelyzetekben megvalósuló támadó és védőfeladatok alapvető elsajátítása valamint a labda helyzetének viszonya döntően fontos.
Ebben a korosztályban a gyermekek mozgásfejlődése már lehetővé teszi a sportág specifikus mozgástanítás megkezdését. A technikai elemeket úgy kell megtanítani, hogy később ráépülhessen a modern sporttechnika.

Sportjátékokban az alapvető technika mellett már a legegyszerűbb taktikai megoldások is gyakorolhatóak.

Főbb elvek:

  • alap technikai képzés, nem szabad sietni, fontosak a stabil és jó alapok, csak lassú haladás,
  • bemutatás, bemutattatás meghívott játékossal, ill. videó, DVD, CD, stb. (az oktató, tanár csak akkor, ha tökéletesen végre tudja hajtani),
  • a játékigény kielégítése (nem csak kosárlabdázással)
  • testkontroll, koordináció fejlesztése labdás gyakorlatokkal,
  • óvatos képességfejlesztés, a csontok nem elég szilárdak, az izmok fejletlenek (rossz testtartás kialakulásának kezdete).