Skip navigation

Nagypályás labdarúgás szabályai

Hosszúság: 90 -120 m, Szélesség:45-90 m
Nemzetközi mérkőzések esetén
Hosszúság:100-110 m, Szélesség 64-75 m
Minden vonal legfeljebb 12 cm lehet, általában 10-12 cm.
Kapuelőtér: 5,5m.
Büntető terület: 16,5 m.
Büntetőpont: 11 m
Kezdőpont körül 9,15 m sugarú kör -kezdőkör
A technikai zóna: stadiononként változó lehet, de 1-1 méterre terjedhet ki a kispad mindkét oldalától és 1 m közelítheti meg az oldalvonalat.
Játékidő: 2 x 45 perc, félidők között a pihenő nem lehet több 15 percnél.
Elvesztegetett idő: cserék, sérült játékos ápolása, időhúzás, bármely más ok
Mindegyik sarokban egy 1,5 m-nél nem rövidebb, nem hegyes végű, tetején zászlóval ellátott zászlórudat kell elhelyezni.
A kapufák közötti távolság 7,32 x 2,44 m. A kapufa és a keresztléc fehér színű kell, legyen, és max. 12 cm vastagságú
A labda: 5 méretű, gömbölyű, bőrből vagy más alkalmas anyagból készült. A kerülete 70 cm-nél nem több és 68 cm-nél nem kevesebb. A mérkőzés kezdetén a súlya nem több 450 g-nál és nem kevesebb 410 g-nál. A benne lévő levegőnyomás (tengerszinten) 0,6 - 1,1 atmoszféra (600-1100 g/cm3) között van.
A játékosok száma 10 + 1. A mérkőzés nem kezdhető el csapatonként 7 játékosnál kevesebbel. Nevezhető 16 ill. 18 játékos
A játékos kötelező alapfelszerelése: mez vagy ing, rövidnadrág - ha termo nadrágot visel, akkor annak az alapszíne megegyezik a rövidnadrágéval, sportszár, sípcsontvédő, cipő. A mérkőzés folyamán nem lehet órát, nyakláncot, gyűrűt, fülbevalót stb. viselni. Fülbevalót és gyűrűt még leragasztva sem.

Les: A leshelyzet önmagában nem szabálytalanság. Lesnek minősül, ha a játékvezető véleménye szerint a támadásban aktívan részt vevő játékos csapattársától úgy kapja meg a labdát, hogy az átadás pillanatában közelebb van az ellenfél alapvonalához, mint a labda és az utolsó előtti védőjátékos. Fontos tudni, hogy a kapus is védőjátékosnak számít. Les csak akkor lehet, ha a támadó játékos az ellenfél térfelén tartózkodik.
Játékos nincs leshelyzetben, ha: saját térfelén van, azonos szintben van az utolsó előtti ellenféllel (+kapus), azonos szintben van az utolsó két ellenféllel, ha a játékos közvetlenül: kirúgásból, bedobásból, szögletrúgásból kapja a labdát. Ellenféltől kapott labda esetén. Ha a labda vonala mögött helyezkedik el.

A szabadrúgások fajtái:

  • Közvetett szabadrúgás
  • Közvetlen szabadrúgás

Közvetlen szabadrúgás esetei: az ellenfelet megrúgja vagy megkísérli megrúgni, az ellenfelet elgáncsolja, vagy megkísérli elgáncsolni, nekiugrik az ellenfélnek, az ellenfelet támadja, az ellenfelet megüti vagy megkísérli megütni, az ellenfelét löki, az ellenfelet visszatartja, az ellenfelet leköpi, szándékosan kézzel érinti a labdát
Közvetett szabadrúgás: kapusokra vonatkozó esetek: hat másodpercnél tovább tartja kezében a labdát, a labda korábbi birtoklása után azt ismét kézzel érinti, mielőtt más játékos érintette volna, kézzel érinti a labdát, amit csapattársa szándékosan hozzárúgott (fejjel, mellel, combbal kivéve), kézzel érinti a labdát, amit közvetlenül egyik csapattársa által elvégzett bedobásból kapott.
Mezőnyjátékosokra vonatkozó esetek: veszélyesen játszik, akadályozza az ellenfél mozgását, akadályozza a kapust abban, hogy a kezében tartott labdától megszabaduljon, sportszerűtlen viselkedésért, les esetén.

Bedobás: arccal a játéktér fel kell fordulnia, mindkét lábának egy részével érintenie kell vagy az oldalvonalat, vagy a játéktéren kívül a talajt, mindkét kezét használnia kell, a labdát feje mögött és felett előrehozva kell bedobnia. A dobó játékos nem érintheti ismét a labdát, amíg a játékszert, más játékost nem érintett.