Skip navigation

Az érintés lábmunkája

 

A tanulóknak azt az alap- illetve készenléti helyzetet kell felvennie, mellyel a leggyorsabban és a legeredményesebben képes a labdát alkarral érinteni. A lábak harántterpeszállásban helyezkednek el, vállszélességnél valamivel nagyobb távolságra egymástól. Bokában és térben hajlított a láb, a testsúly mindkét lábon, a törzs enyhén előre dől, tekintet előre néz, fókuszál az érkező labdára. A karok megközelítőleg párhuzamosak a combbal. A labda érintése hosszabb úton történik, mint a kosárérintés a csípő és a lábak nyújtását kihasználva. Akkor mondhatjuk, hogy jó a labda érintés, ha a sebességgel érkező labdát helyes ívben és kellő sebességgel és forgással a játékos társnak tudjuk továbbítani. Az oktatás alkalmával tudatosítani kell a tanulókban azt, hogy az érintő felületre érkező labda ugyan olyan szögben fog tovább pattanni, mint amilyen szögben beérkezett. A kezek párhuzamossága a combbal ezért lényeges az jó végrehajtáshoz, hiszen mellső középtartásba történő labda fogadása felfele vagy hátrafele halad tovább. Rövidebb távolságra alacsony íven és enyhe térdnyújtással továbbítjuk a labdát. Nagyobb távolsághoz nem a kar lendítő ereje, hanem erőteljesebb térdnyújtás szükséges.

Alkarérintéshez videó az alábbi linken érhető el:


Gyakorlatok

  • Minden tanulónál van labda, maguk előtt feldobják, majd hagyják lepattanni, a talajról pattanó labdát igyekeznek alkar érintéssel ismét a levegőbe emelni, majd megint hagyni lepattanni, amit újból a levegőbe ütnek fel a tanulók.
  • Minden tanulónál van labda, feldobott labda érkezzen az alkarra, melyet kis térdhajlítással és nyújtással játsszuk többször felfele. Ezt a gyakorlatot lehet bővíteni, miszerint egyszer alkar érintéssel, egyszer kosár érintéssel játsszuk fej felé.
  • Pár méterre a tanuló dobja ki a labdát, fusson utána, és érintse alkarral.
  • Párokban dobja az egyik társ a labdát, alkar érintéssel továbbítja a másik vissza a társnak. 
  • Párokban kosár érintéssel a labdát fej felé játssza, majd az visszaérkező labdát alkarérintéssel továbbítja a társnak.
  • Párokba először alkar érintés, majd kosár érintés és végül alkar érintéssel labda továbbítása a társnak.
  • Párokban egyik tag padon ül, másik 2-3 méterről dobja a labdát, aki a padról erőteljes térdnyújtással felemelkedve alkarérintéssel küldi vissza a labdát.
  • Hálónál párokban folyamatos alkar érintés, melynek a távolságát tudjuk folyamatosan növelni majd csökkenteni. 
  • Alkar tenisz padokon keresztül. Meghatározott pályát kijelölve padokat keresztbe a pálya közepén lerakva a teniszhez hasonlóan, a tanulóknak csak alkarérintéssel lehet a labdát továbbítani egy érintéssel.
  • Alkartenisz hálón keresztül, melyet párokban tudunk játszatni. A párok első érintésre adják át az ellentérfél oldalára a labdát alkar érintéssel. Ezt bővítve lehet a labda átküldését megelőzően két/három csapatérintést is alkalmazni. Könnyített változata a játéknak, ha az ellentérfélre átküldött labdát hagyjuk lepattanni, majd azt alkar érintéssel továbbítani.
  • Folyamatos alkarérintés falnál először lepattanó labdával, majd pattanás nélkül, közvetlen érintéssel.
  • Párokban hálón keresztül felső egyenes dobással a társ próbálja alkarérintéssel fogadni az erős távolról érkező labdát.
  • Párokban alsó egyenes nyitás, a társ alkar érintéssel fogadja a labdát, majd próbálja visszaküldeni.

A 3:3 elleni játék alkarérintéssel

Kis területen (4,5 x 4,5 m) akár két vagy három ember játéka csak alkar érintéssel. A játék alatt már lehet alkalmazni az alsó egyenes nyitást, az összes érintés a továbbiakban csak az alkarral történhet.