Gyermek Bajnokság
A Bajnokság keretében a versenyeztetés kétszintű
- Kiemelt Osztály, korosztályonként minimum 9, legfeljebb 16 csapattal
- Régiós Osztály, korosztályonként minimum 6, maximum 16 csapattal
Korosztályok
U07, U08, U09, U10, U12, U14
Csapatlétszám
- A Kiemelt Bajnokság teljes időtartamára egy csapatba U10 - U14 korosztályok vonatkozásában minimum 12, maximum 30, U09-es korosztály esetén minimum 10, maximum 26 játékost nevezhető.
- A Régiós Bajnokság teljes időtartamára egy csapatba U10 - U14 korosztályok vonatkozásában minimum 7, maximum 30, U09-es korosztály esetén minimum 6, maximum 26, míg a U07- U8-as korosztályok esetén minimum 5, maximum 22 játékost nevezhető.
Általános lebonyolítási rend a Kiemelt Bajnokságban
A Kiemelt Bajnokság minden mérkőzése három szakaszban kerül megrendezésre abból a célból, hogy garantáltan minden - a mérkőzésre nevezett - játékos pályára léphessen.
- Az első harmadban szabadon megválasztható a játékot kezdő egy kapus és hat mezőnyjátékos személye, akiket mez számuk karikázásával meg kell jelölni a jegyzőkönyvben. Az első harmadban cserére kizárólag sérülés, kizárás esetén van mód.
- Az első harmad játékidejének leteltével - az első játékmegszakítás (bedobás, szabaddobás, gól,...) alkalmával - a játékvezetők megállítják a mérkőzést és szünet beiktatása nélkül csere lebonyolítását rendelik el. Amennyiben a jegyzőkönyvben szereplő játékosok száma lehetővé teszi, teljes17 cserét kell megvalósítani. Amennyiben a teljes csere lebonyolítása nem lehetséges a mérkőzésre nevezett versenyzők száma alapján vagy sérülés miatt, akkor az első szakaszban legkevesebb gólt szerzett játékosok közül lehet kijelölni a második harmadban is pályán maradó versenyzők körét. Cserélni a kapust is kötelező, azzal az eltéréssel, hogy a második szakaszban kapusnak jelölhető az első szakaszban pályára lépő mezőnyjátékos is, illetve az első szakaszban kapusként pályára lépő játékos a második szakaszra jelölhető mezőnyjátékosnak, de ez nem kötelező. A második harmadban - az elsővel azonos módon - cserére kizárólag sérülés, kizárás esetén van mód. Sérült játékos helyett csereként az első harmadban a legkevesebb gólt szerzett mezőnyjátékost vagy a kapus léphet pályára. A második szakasz a csere lebonyolítását követően az első szakasz végén megszakított játékhelyzettől, térfélcsere nélkül folytatódik. Amennyiben az első és a második harmad mérkőzésidejének leteltekor kiállítás(ok) van(nak) érvényben, akkor a kiállítás(ok) leteltéig, azok erejéig a szabályok ellen vétő csapatnak kötelező emberhátrányban játszania.
- Sérülés miatti csere alkalmából beállt játékos korlátozás nélkül visszacserélhető a sérült játékossal. A második harmadban sérülés esetén vagy olyan játékos léphet pályára, aki korábban még nem lépett pályára, vagy a mérkőzés addigi szakaszáig a legkevesebb gólt szerezte.
- A második harmad játékidejének leteltét követően 5 perc szünet következik.
- A harmadik harmadban a pályára lépő játékosok köre a nevezett játékosok közül szabadon választható meg, cserére az általános szabályok szerint lehetséges.
- A mérkőzés végeredménye a három harmadban elért eredmények összesítése alapján kerül megállapításra.
Játékidő Kiemelt Bajnokságban
- U14 korosztály: 3x15 perc - kiállítás 2 perc, időkérés 3X1 perc
- U12 korosztály: 3x12 perc - kiállítás 1 perc, időkérés 3X1 perc
- U10 korosztály: 3x10 perc - kiállítás 1 perc, időkérés 3X1 perc
- U09 korosztály: 3x10 perc - kiállítás 1 perc, időkérés 3X1 perc
Játékidő Régiós Bajnokságban
- U14 korosztály: 2x20 perc - kiállítás 2 perc, időkérés 2X1 perc
- U12 korosztály: 2x15 perc - kiállítás 1 perc, időkérés 2X1 perc
- U10 korosztály: 2x10 perc - kiállítás 1 perc, időkérés 2X1 perc
- U09 korosztály: 2x10 perc - kiállítás 1 perc, időkérés 2X1 perc
- U08 korosztály: 2x10 perc - kiállítás 1 perc, időkérés 2X1 perc
- U07 korosztály: 2x10 perc - kiállítás 1 perc, időkérés 2X1 perc
Labdaméret
- U14 korosztály: 2-es labda
- U12 korosztály: 1-es labda
- U10 korosztály: 0-ás labda
- U09 korosztály: szivacsanyagú, 15-16, cm átmérőjű, 140-170 gramm súlyú labda egységesen
- U07-U08 korosztály: szivacsanyagú, 13-14, cm átmérőjű, 100-130 gramm súlyú labda egységesen
Általános szakmai követelmények
A Bajnokság U10-U14 korosztályaiban - teljes csapatlétszám esetén -, minden harmad/félidő első részben emberfogással történő védekezést (fél, vagy egész pályás) KELL alkalmazni, tilos a hatos vonalon felállt védekezés alkalmazása. A Bajnokság minden korosztályában és annak minden szakaszában tilos a vegyes védekezés alkalmazása.
A szivacskézilabdázás általános játékszabályai az U7-U8 korosztályaiban
- Játéktér mérete és felfestései:
A játéktér téglalap alakú terület, amelynek hossza 20 méter, szélessége 10-15 méter. A kapuelőtér vonal a kapu közepéből, a kapufák vonaláig húzott 5,5 méter sugarú félkörív, amelyeket a kapu szélességének megfelelően egy egyenes vonal köt össze. Az alap- és oldalvonal 5 centiméter széles folytonos vonal. A cserevonal a középvonaltól mindkét irányban 250 cm távolságra lévő 35 cm hosszú szakasz. - Kapu mérete és kialakítása:
A kapu az alapvonal közepén áll, mérete 150-160 centiméter magas és 240-250 centiméter széles. - A játékosok száma:
A játéktéren egy időben 4 mezőnyjátékos és 1 kapus tartózkodhat. - A játék menete:
A védekező csapatnak minden középkezdésnél vissza kell rendeződnie a saját kapuelőtér vonalára, szoros emberfogásra csak ezt követően távolodhat el attól. A labdát nem birtokló játékost csak testtel lehet követni, „lekarolása" szoros emberfogásként nem megengedett. A rögzített dobások (bedobás, szabaddobás, büntetődobás) elvégzésekor a védőjátékos(ok)nak legalább 1 méter távolságban kell elhelyezkedni a dobást végrehajtó játékostól. Szabaddobás végrehajtásakor a támadó csapat játékosainak 1 méternél távolabb kell tartózkodniuk az ellenfél kapuelőtér-vonalától. A büntetődobást kapuelőtér vonaltól kell végrehajtani (5,5 méter).

A szivacskézilabdázás általános játékszabályai a Bajnokság U09 korosztályban
- Játéktér mérete és felfestései:
A játéktér téglalap alakú terület, amelynek hossza 28 méter, szélessége 15 méter. A kapuelőtér vonal a kapu közepéből, a kapufák vonaláig húzott 6 méter sugarú félkörív, amelyeket a kapu szélességének megfelelően egy egyenes vonal köt össze. Az alap- és oldalvonal 5 centiméter széles folytonos vonal. A cserevonal a középvonaltól mindkét irányban 250 cm távolságra lévő 30 cm hosszú szakasz. - Kapu mérete és kialakítása:
A kapu az alapvonal közepén áll, mérete: 150-160 cm magas és 240-250 cm széles. - A játékosok száma:
A játéktéren egy időben 5 mezőnyjátékos és 1 kapus tartózkodhat. A kapus a mezőnyben nem szerepeltethető hatodik mezőnyjátékosként. - A játék menetének szabályai:
A rögzített dobások (bedobás, szabaddobás, büntetődobás) elvégzésekor a védőjátékosnak legalább 1 méter távolságban kell elhelyezkedni a dobást végrehajtó játékostól. Szabaddobás végrehajtásakor a támadó csapat játékosainak 1 méternél távolabb kell tartózkodniuk az ellenfél kapuelőtér-vonalától. A büntetődobást kapuelőtér vonaltól kell végrehajtani (6 méter). Gólt elért csapatnak kötelező visszatérni a saját kapuelőtér vonalához!

A Szivacskézilabda Osztály tornarendszere
A szivacs, mint anyag puhaságával és rugalmasságával alkalmas arra, hogy úgy nyújtson izgalmat a legkisebb, a mozgás örömeit ösztönösen kóstolgató gyerekeknek, hogy a vele történő kontaktus semmilyen fájdalmat nem okoz számukra. A szivacslabda varázsával kelthető fel legkönnyebben a testnevelés, a rendszeres sportolás iránti vágy. Ezt a lehetőséget használja ki a most már évtizedes múltra visszatekintő szivacskézilabda is, ami két reménynek ad esélyt egyszerre: Egyrészt felkeltheti a mozgás, a rendszeres sportolás iránti vágyat, másrészt segítheti valamely sportjáték iránti érdeklődést, jelesül a kézilabdázás megkedvelését.
A szivacskézilabda lehetővé teszi a főbb kézilabda szabályok megismerést, technikai elemek könnyebb elsajátítását, ami a „gyors" sikereken keresztül kedvezően hat a gyerekek fejlődésére, a sportághoz való kötődésük kialakulására. A szivacskézilabdázás nyitott az óvodáskorúak és az általános iskola alsó osztályainak tanulói számára is. Az itt tanítóknak is segítség, hogy a kis labda bűvölete élvezhetőbbé teszi, színesíti a testnevelési foglalkozásokat.
A legkisebbeknél a szivacskézilabda mérkőzéseken a szabályok még másodlagosak. A fő cél, hogy a játék rugalmasan hasonlítson a kézilabdázáshoz. Viszont törekedni kell arra, hogy maradéktalanul érvényesüljön az igazságosság és a fegyelemre, rendre nevelés. Országos Szivacskézilabda Tornarendszer struktúrája
Az MKSZ a 2013/2014-es idényben Régiónként igények és lehetőségek szerint nyitott versenynapot hirdet nemenként az U7, U8 és az U9-es korosztályok számára (továbbiakban: Szivacskézilabda Tornarendszer), ahol hivatalos eredményszámítás és közlés, megjelenítés nem történik. A cél az, hogy minden nevező csapat számára - közeli elérhetőség mellett - legalább 5-5 őszi és tavaszi versenynap álljon rendelkezésre. Mérkőzések közti szünetekben, a nem pályán lévő csapatok számára ügyességi és/vagy hetes dobó versenyeket kell szervezni.