Skip navigation

Az állásrend szabályai

A játék szabályos végrehajtásához szükséges a forgásszabály alkalmazása. Nyitásjog megszerzésekor a tanulók úgynevezett forgást hajtanak végre, a pályán elfoglalt helyüket megváltoztatják. A tanulók feladatát a mindenkori elfoglalt pozíciójuk adják. A forgás lehetőséget ad a pozíciók megváltoztatására és a nyitást ennek megfelelően kell játékba hozni. A játékteret a középvonaltól 3 méterre lévő támadóvonal kettéválasztja, így beszélünk első sorköteles és hátsó sorköteles helyekről.

Ennek megfelelően az első sorköteles játékosok:

  • jobb szöglet (2)
  • első közép (3)
  • bal szöglet (4) 

Mozgásuk a támadóvonal és a középvonal között jön létre, ezek a mélységi mozgások szükségesek a támadások előkészítésére és befejezésére. Háló közeli védekezéseket sáncolásokat hajtanak végre. A játék támadás szervezésért az első közép (3) játékos „felelős", hiszen a második érintés kerül hozzá, melyet nagyrészt kosárérintéssel továbbít a széleken elhelyezkedő ütő játékosoknak. A feladáshoz a háló közelében helyezkedik úgy, hogy a váll síkja merőleges legyen rá. Az áltata feladott labdák pontosak, előkészíti az ütés kimenetelét. A jobb illetve bal szöglet játékosai a befejező játékosok. Védekezésnél szintén a befejező játékosok kerülnek szembe és próbálják sáncérintéssel megakadályozni a támadást. A kezdő tanulóknál a nyitásfogadásban is részt vesz.

Hátsó sorköteles játékosok:

  • jobb sarok (1)
  • hátsó közép (6)
  • bal sarok (5)

Mozgásuk a támadóvonal és az alapvonal között jön létre. Szerepük védekezésben nagyon fontos, hiszen a nyitások fogadása ezen a területen történik. Ezen kívül mezőnyben történő érintéseket, esetleg feladásokat hajtanak végre. A jobb sarokban lévő játékos hajtja végre a nyitást akkor, ha a nyitás joga a csapatot illeti. A védekezésben betöltött szerepe a hátsó sorköteles játékosoknak van (6), aki a nyitást fogadja. Innen leütést, támadó érintést ritkán hajtanak végre.