Skip navigation

6.2.2. A partnerintézmények

Partnerintézményeink olyan köznevelési és/vagy szociális intézmények, amelyek rendelkeznek a gyógypedagógus-jelöltek csoportos, mikrocsoportos és egyéni szakmai gyakorlatának biztosításához szükséges feltételekkel. Gyakorlóhelyeink az ország elismert, nívós gyógypedagógiai intézményei, melyek állami (Klebelsberg Intézményfenntartó Központ), egyházi vagy civil szervezetek által fenntartott intézmények köréből kerülnek ki. A terepmunka feltétele az SZTE JGYPK Dékánja és az Intézményvezető által aláírt Együttműködési megállapodás, amely keret jellegű. Jelenleg több, mint száz ilyen megállapodást tartunk nyilván. Ez biztosítja, hogy a hallgatók az ország bármely régiójában a szakirányainak megfelelő gyakorlati helyen teljesítheti egyéni gyakorlatait.

Bár a Szegedi Tudományegyetem székhelyéből adódó igénynek megfelelően a legtöbb partnerünk a Dél-alföldi Régióban működik, de az egyéni gyakorlatot minden hallgató számára meg tudjuk szervezni a lakóhelyéhez közeli intézményben. A 3. fejezetben részletezett, a nappali tagozatos hallgatók heti órarendjében szereplő mikrocsoportos gyógypedagógiai gyakorlat tanegységek teljesítéséhez az ún. bázis partnerintézmények adnak otthont, amelyek Intézetünk székhelyén vagy 25 km-es körzetében találhatók (Szeged, Hódmezővásárhely, Makó településeken). Ezek az intézmények oroszlánrészt vállalnak hallgatóink terepmunkájában. Minőségi paramétereiket tekintve (személyi, tárgyi feltételek, befogadó kapacitás) megfelelnek a képzési és kimeneti követelményekben előírt kompetenciák kialakításához (Máténé, 2011).

Az együttműködés keretében a Partnerintézmény vállalja, hogy a hallgatók gyakorlati felkészítését – a belső minőségbiztosítási alapelveket szem előtt tartva – az intézményvezető által felkért gyakorlatvezető gyógypedagógusok közreműködésével szakszerűen ellátja. Vállalja továbbá a gyakorlatok szöveges értékelését, a hallgatók gyakorlatról készített portfóliójának elsődleges bírálatát. Amennyiben Intézetünk képviseletére nincs lehetőség, a Partnerintézmény vezetője vagy helyettese látja el a vizsgaelnöki teendőket a hallgatók zárófoglalkozásán/zárótanításán, közreműködik a pontos jegyzőkönyvezésben és hitelesíti azt (Máténé, 2014).

A tanévenként frissített és aktualizált partnerintézmény-jegyzékről hallgatóink a Gyógypedagógus-képző Intézet honlapján tájékozódhatnak. Egy adott hallgató összefüggő gyakorlatának vezetésére az Intézetünkből kiküldött felkérő levél alapján az adott intézmény vezetője kéri fel valamelyik munkatársát, saját szakmai döntése, belátása alapján.

A gyakorlati felkészítés lehetőségét és színvonalát a szegedi gyógypedagógus-képzés széleskörű, országos kiterjedésű kapcsolatrendszere megalapozza, de a partnerek körének bővítése és aktualizálása, a szakirány-specifikus területek lefedése mindig időszerű teendő.