Skip navigation

2.3.1 Szerzői jog

A szerzői jogokat a szellemi alkotások védelmében szabályozzák. Az Internet térnyerésének egyik komoly hátránya a szellemi alkotások jogtalan felhasználásnak elterjedése. Mivel rengeteg szellemi termék érhető el az Interneten keresztül, valamint az Internetes megjelenést semmi nem korlátozza, így nagyon gyakorivá vált a más által készített termék például saját weboldalon saját tulajdonként való felhasználása. Ez természetesen általában sérti az eredeti szerző érdekeit és lehetősége van jogi úton fellépni ellene.

A szerzői jogok védelmében több hazai és nemzetközi szabályozást is hoztak, amelyeknek az ismerete fontos webes publikálás esetén. Sok fejlesztő beleesik abba a hibába, hogy akár jóhiszeműen, az előírásokat nem megfelelően ismervén, megsérti a szerzői jogokat és bírósági eljárás indul ellene és kártérítést köteles fizetni. A jogszabályok ismertetése meghaladja ennek a tananyagnak a terjedelmét, így csak a webes megjelenéssel leginkább kapcsolatos néhány fontos alapszabályt tekintünk:

  1. Szerző jog illeti meg olyan szellemi termékeket, mint az irodalmi, tudományos és művészeti alkotások, de ide tartoznak a szoftverek és adatbázisok is, valamint védelem illeti meg az előadásokat (színészi, zenei, stb.) azok felvételével együtt.
  2. A szerző jog automatikus. Azaz nem kell semmilyen védelmi tevékenységet elvégezni, a védelem eleve megilleti a művet és szerzőjét.
  3. A szerző jog azonnal megilleti a szerzőt a mű létrejöttekor. Azaz nem szükséges, hogy a mű már megjelenjen valahol, a megszületésekor már a szerző tulajdona.
  4. Egy művet a szerzői jog csak egy meghatározott ideig véd, ez a szerző életében és halálát követő hetven éven át illeti meg. Ezután a mű közkincsé válik, azaz szabadon felhasználható, ha ez nem sérti a szerző emlékét.
  5. A szerzői joggal védett művek felhasználásához a szerző (vagy a jogkezelő szervezet) engedélyét kell kérni és adott esetben jogdíjat kell fizetni.
  6. Néhány szabad felhasználású eset, amikor a védett művet fel lehet használni:
  • idézet esetén, feltüntetve a mű forrását és szerzőjét
  • oktatási célú felhasználáskor, amely nem számít jövedelemszerző tevékenységnek
  • magáncélú másolat készítésekor
  • a szellemi alkotásról való tájékoztatáskor, az eredeti szerző feltüntetésével

Fontos! Egy művet szabadon felhasználni csak akkor lehet, ha ahhoz a felhasználó jogszerűen jutott hozzá, azaz illegálisan szerzett alkotásra nem vonatkozik a szabad felhasználás.