Skip navigation

3.4 Elkészítés

A weboldal elkészítése a kidolgozott tervek alapján az adott tartalmi elemekből a weboldal összeállítása. Ez több módon is történhet.

A legelemibb mód a kódolás. Ilyenkor az oldal forráskódját kell direktben megírni a szükséges nyelvekkel. Statikus weboldalakhoz két nyelv ismerete mindenképp szükséges. A HTML nyelv, aminek a segítségével felépíthető az oldal szerkezete és tartalma. A CSS nyelvvel pedig megadható az oldal külalakja. Ezek úgy nevezett jelölő nyelvek, azaz nem programozási nyelvek, és a böngésző értelmezi őket. Természetesen dinamikus oldal elkészítéséhez már programozni kell, amelyhez több további nyelvet kell megtanulni. Mivel a weboldalak forrása szöveges állomány, így az ilyen weblapfejlesztéshez nincs szükség komoly szoftverekre, a legegyszerűbb szövegszerkesztő is elég. Az ilyen típusú weboldal-fejlesztéshez komoly szaktudás szükséges, ugyanakkor előnye, hogy a legapróbb részletig meghatározható, hogy az oldal milyen legyen.

Léteznek úgy nevezett WYSIWYG (What You See Is What You Get, azaz azt kapod, amit látsz) szerkesztők. Ezek olyan webfejlesztő szoftverek, amelyekben egy grafikus felületen lehet a weboldalt elkészíteni és a hozzá tartozó forráskódot a program generálja le. Ezek a programok általában tartalmaznak forráskód szerkesztőt is, így ez a weblapszerkesztési mód akár vegyesen is használható az előző módszerrel. Az ilyen weblapkészítés előnye, hogy nem igényel komoly fejlesztő nyelvi szintű szaktudást. Ugyanakkor hátránya, hogy csak a szoftver eszközkészletét lehet használni, csak azokat a műveleteket lehet elvégezni, amelyeket a program felajánl. Az egyik ilyen legnépszerűbb kereskedelmi szoftver az Adobe Dreamweaver (http://www.adobe.com/hu/products/dreamweaver.html). De számos ingyenes program is létezik.

A tartalomkezelő rendszerek (CMS – Content Management System) használata egy méltán népszerű weblapkészítési mód. Ezek olyan rendszerek, amelyekkel komoly dinamikus weboldalak is lehet készíteni programozás tudás nélkül. Az ilyen keretrendszerek sablonokat és kész modulokat tartalmaznak, amelyekkel csak össze kell állítani az oldalunkat, a mögöttes technikai tartalmat a keretrendszer adja. Ennek legfontosabb előnye, hogy viszonylag könnyen, gyorsan lehet igazán komoly, komplex weboldalakat készíteni. Hátránya viszont, hogy meg kell tanulni a keretrendszer használatát és az ilyen weboldalakat működtetni se könnyű, webszervert, programfuttatást és adatbázis használatot igényel. Két népszerű CMS rendszer a Joomla (http://joomlacms.hu/ vagy https://www.joomla.org/) és a Drupal (https://www.drupal.hu/ vagy https://www.drupal.org/)