Skip navigation

Videó felvétel készítése

A felvétel beállításaira, illetve az előkészületekre a fényképezésnél leírtak érvényesek itt is. Talán még könnyebb is, hiszen a camcorder szinte minden beállítást elvégez, az objektív pedig nem cserélhető. Arról már esett szó, hogy állványt célszerű használni, így a légzésünk okozta hullámzástól nem fognak a nézők tengeri betegséget kapni. A mozgás közbeni felvételtől célszerű tartózkodni. A kameramozgások közül az amatőr technikában a kocsizás nehezen megvalósítható, helyette a zoomolást lehet használni, de ezt is mértékkel.

A kamera forgatását svenkelésnek nevezik. A videó állványon van egy úgynevezett svenk kar, amit megfogva körbe tudjuk tekerni a kamerát. Lassan forgassuk, mert a gyors forgatástól zavaros lehet a kép és a néző is elszédül majd.   

A felvételeket általában több snittben készítjük el. Ritkán fordul elő, hogy egyetlen hosszú snittbe minden beleférjen. Talán egy magasugrásnál van erre lehetőség, de egy meccsnél biztosan nem. A kamerát egy kicsit korábban indítsuk el és kicsit hosszabban hagyjuk forogni a felvételt. Ez 1-2 másodpercet jelent. Ez szükséges lesz a vágásnál és a nézőnek is elegendő, hogy az elindult felvételen azonosítsa a helyszínt. Az utófeldolgozás (vágás) során a felesleges részeket el fogjuk távolítani.