Skip navigation

4.4.2 Képek

A képek elemi részei egy weboldalnak, látványosabbá szebbé teszik az oldalt. Azt viszont figyelembe kell venni, hogy az oldal méretét jelentősen megnövelik a képek, így a weboldal betöltődése lelassul, ha sok képet tartalmaz.

A képek lehetnek háttérképek, vagy önálló HTML elemek. Ez utóbbi esetben egy kép elemet (Image) kell beilleszteni az oldalra az Insert panelról. Ki kell választani a forrásképet, amelyet a kurzor aktuális helyére illeszt be a kép eredeti méretében.

Nagyon fontos, hogy a kép állományt a weboldallal együtt kell tárolni! A kép nem lesz része a weboldal állományának, az csak hivatkozást fog tartalmazni a kép fájlra. Ha a weboldalt mozgatjuk másik tárhelyre, akkor ez a hivatkozás már helytelen lehet, így a kép nem fog megjelenni. Ezért célszerű a képet a weboldal állománya mellet tárolni, ilyenkor a relatív hivatkozást tárol a forráskódban. Ha a webhely más tárhelyre kerül, akkor a forrásfájlokkal együtt a képfájlokat is át kell másolni megtartva az eredeti könyvtárszerkezetet.

Megjegyzés: Lehetőség van a site beállításainál (Site/Manage Sites menüpont) megadni a képek alapértelmezett könyvtárát. Ez hasznos, ha nagyon sok kép tartozik a site-hoz.

A képet lehetőség van átméretezni, de vegyük figyelembe, hogy ez csak a megjelenítésre vonatkozik, ettől még az eredeti képfájl fog letöltődni. Így ha egy képet kisebb méretben akarunk megjeleníteni, mint az eredeti fájl, akkor célszerű azt, mint képet, átméretezni egy képszerkesztő programmal. Képnek magasságot és szélességet lehet megadni. Ha csak az egyik érték van megadva, akkor a másikat automatikusan úgy alakítja, hogy a kép eredeti méretaránya megmaradjon. Ha mindkettő mérete adott, akkor a kép abban a méretben jelenik meg akkor is, ha ettől a kép torzul.